Reklama
Reklama

W parku Jana Pawła II posadzono drzewo Warty Poznań. Wkrótce ma to być cała aleja

fot. UMP

W parku Jana Pawła II posadzono drzewo Warty Poznań.

Platan klonolistny na razie ma ok. 3 metrów wysokości, ale docelowo może wyrosnąć na ponad 30. Stanął w miejscu gdzie na początku XX wieku, na dawnych terenach wojskowych, odbywały się mecze tzw. dzikich drużyn piłkarskich. Jedna z grup w 1912 roku założyła Wartę Poznań.

- Siedmiu młodzieńców, w wieku od 16 do 18 lat, to nawet nie jedna drużyna piłkarska. Koszulki, choć z wielkim wysiłkiem, kupiliśmy sobie własnym sumptem, buty też, kto mógł grał w "cywilnych". Ze składek dobrowolnych kupiliśmy sobie pierwszą piłkę. Treningi na bramki z kupek ubrań, a kiedy już byliśmy zasobniejsi (w grosze), na dwie chorągiewki. Boisko? Pierwszy lepszy wolny teren: najpierw jakaś łąka przy Drodze Dębińskiej, później piaski popularnej "Sahary" (dzisiejsze Błonie Wildeckie) - wpominał Edmund Szyc, jeden z założycieli, a także m.in. zawodnik i prezes Zielonych.

- Symbolicznie odwołujemy się do naszych korzeni i wdrażamy jeden z projektów, które zawarliśmy w "Planie Rozwoju 2020-23". Jako "Zieloni" przywiązujemy wagę do kwestii związanych z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne - powiedział Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań.

Za kilka tygodni ma rozpocząć się sadzenie "Alei Warciarzy". Każde z drzew swoim patronatem symbolicznie obejmie osoba związana z Wartą.

W symbolicznym posadzeniu drzewa uczestniczyli przedstawiciele Warty Poznań, Zarządu Zieleni Miejskiej i Rady Osiedla Wilda.

- Cieszymy się, że Warta wraca na Wildę. Widać po drzewku, że chcą się tutaj zakorzenić. Będziemy dążyć do tego, aby mieszkańcy sobie o tym klubie przypomnieli. Wielki szacunek do Zarządu Zieleni Miejskiej i do Warty, że chcą zazielenić nasze osiedle - mówił Piotr Gładysiak z Rady Osiedla Wilda.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro