Reklama
Reklama

Szpital w Jarocinie i rynek w Lwówku. Inwestycje możliwe dzięki wsparciu z funduszy unijnych

Szpital Powiatowy w Jarocinie zostanie rozbudowany. Dla ponad 70 tysięcy mieszkańców powiatu to jedna z najważniejszych lecznic w regionie. Placówka od lat jest modernizowana przy znacznym udziale Funduszy Europejskich. Za sprawą środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO 2014+) przebudowany będzie w najbliższym czasie kolejny oddział tego szpitala.

- Powstanie oddział wewnętrzny o standardach europejskich gdzie będą pokoje trzyosobowe, dwuosobowe, a także izolatki uwzględniające sytuację epidemiczną związaną z epidemią koronawirusa - precyzuje Henryk Szymczak, prezes zarządu szpitala powiatowego w Jarocinie.

Dotacja z WRPO 2014+ dla tej przebudowy to ponad 7 milionów złotych. Wartość całego projektu oszacowano na prawie 10 milionów złotych. Za te pieniądze odmieniony zostanie też główny gmach w którym będą utworzone kolejne oddziały. Przybędzie też miejsc na oddziale dziecięcym. - Pacjentom będziemy mogli zaoferować wyższy komfort. Pojawią się też poradnie lekarza rodzinnego i psychologiczno-pedagogiczna, które są ważnym elementem społecznym tego projektu - dodaje marszałek Marek Woźniak.

W magazynie Zmieniamy Wielkopolskę zaglądamy też do Lwówka. To jedno z najstarszych miast w Wielkopolsce, którego rynek został zrewitalizowany.

Unijna dotacja z WRPO na modernizację rynku wyniosła ponad 5,5 miliona złotych. Cała inwestycja kosztowała prawie 9 milionów. Za te pieniądze udało się wymienić podziemną infrastrukturę. Zupełnie nową płytę rynku uzupełniają fragmenty historycznego bruku z polnych kamieni. Oko cieszą odnowiona wieża zegarowa i żeliwne pompy, które pełnią rolę fontann. Rynek zyskał nowe oświetlenie. Pojawiły się ławki, stojaki na rowery i sporo zieleni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami!
17℃
9℃
Poziom opadów:
6.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro