Reklama
Reklama

Łazienki Rzeczne i Dzieciniec pod Słońcem odzyskały blask. Przez koronawirusa nie było oficjalnego otwarcia

fot. UMP
fot. UMP

Obie inwestycje idealnie wpisują się w program rewitalizacyjny "Na rzecz Warty", który ma przywrócić rzekę miastu i jego mieszkańcom.

Budynek Łazienek Rzecznych jest wpisany do rejestru zabytków. Wzniesiono go w latach 1924 - 1925. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Wstępnie w tym miejscu kobiety i mężczyźni wypoczywali osobno. Później sytuacja zmieniła się i wprowadzono plażę rodzinną. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.

Do rewaloryzacji zabytkowego budynku Łazienek Rzecznych Miasto Poznań przygotowywało się od kilku lat. W 2017 r. złożono wniosek o dofinansowanie projektu ze środków WRPO 2014+. W latach 2017-2018 opracowano projekt budowlany i wykonawczy na realizację przedsięwzięcia. W maju 2018 r. złożono wniosek o pozwolenie na budowę, uzyskano ją we wrześniu 2018 r.

Prace zakończyły się na przełomie ubiegłego i obecnego roku. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że nie wszyscy mogli od razu podziwiać ich efekty. Trzeba było także odwołać oficjalne otwarcie.

Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii. Cieszę się, że podczas modernizacji udało się to wyeksponować. Mimo szeroko zakrojonych prac, zachowano wiele oryginalnych elementów budynku. W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny kolor stolarki okiennej - zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Kompleksową modernizację przeszedł także Dzieciniec pod Słońcem - zabytkowy zespół budynków i ogrodu jordanowskiego, z którego korzysta obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Po rewitalizacji MDK znacznie poprawiły się warunki funkcjonowania dzieci i młodzieży oraz pracy dla nauczycieli. Sale są wyremontowane. Mamy do swojej dyspozycji piękny teren - boiska sportowe, place zabaw. Niestety z racji pandemii w tym roku nie uruchomiono fontanny. Mamy jednak nadzieję, że będzie ona działać w przyszłym roku. Ludzie chętnie korzystają z naszego obiektu. Z licznika wynika, że w weekend na jego teren wchodzi około 500 osób dziennie - mówi Małgorzata Rościszewska, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

Odnowiony kompleks służy mieszkańcom Poznania, zarówno dzieciom - podopiecznym Młodzieżowego Domu Kultury, jak i osobom starszym i dorosłym, którzy mogą pospacerować po rozległym i pięknym parku. Odnowienie Dziecińca pod Słońcem oraz Łazienek Rzecznych wpisuje się w politykę Miasta Poznania, zakładającą rewitalizację terenów nadwarciańskich - mówi Mariusz Wiśniewski.

"Dzieciniec pod Słońcem" powstał w 1928 roku nad Wartą, jako pierwszy w Poznaniu ogród jordanowski. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się: bawialnia, jadalnia i łaźnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro