Reklama
Reklama

GEOPOZ wdroży nowe e-usługi

ZGiKM GEOPOZ uzyskał unijne dofinansowanie na realizację kolejnego dużego przedsięwzięcia. Projekt "Podniesienie jakości danych sieci uzbrojenia terenu miasta Poznania - wektoryzacja oraz uruchomienie e-usług" kontynuuje działania podjęte w latach 2016-2018. Wówczas przeprowadzono modernizację ewidencji gruntów i budynków dla trzech obrębów ewidencyjnych, zakupiono infrastrukturę do skanowania materiałów geodezyjnych i utworzono ich cyfrowe odwzorowanie, przeprowadzono integrację systemu Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (PZGiK) oraz uruchomiono elektroniczne usługi dla geodetów, komorników, rzeczoznawców oraz osób fizycznych i prawnych zainteresowanych zakupem danych i materiałów z zasobu, a także inwestorów, projektantów i władających siecią uzbrojenia terenu w zakresie obsługi narady koordynacyjnej.

Obecny projekt obejmuje działania związane z rozbudową systemu PZGiK o nowe elektroniczne usługi w zakresie prowadzenia bazy GESUT (Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu). Głównymi odbiorcami e-usług będą inwestorzy, projektanci oraz władający sieciami uzbrojenia terenu, ale także administracja samorządowa. Dzięki projektowi mieszkaniec Poznania zyska dostęp do danych sieci uzbrojenia terenu wraz z dostępem do informacji o władającym siecią - wyjaśnia Elżbieta Metelska, kierownik projektu. - Co to oznacza? Przykładowo, jeśli będziemy chcieli przyłączyć gaz do domu, znajdziemy informację do kogo należy dana sieć gazowa (zgodnie z przepisami udostępniamy tylko dane przedsiębiorstw) i tym samym do kogo się zwrócić z prośbą o przyłączenie.

W ramach projektu również zostanie przeprowadzona modernizacja ewidencji gruntów i budynków (EGiB) dla dwóch obrębów ewidencyjnych (Strzeszyn i Piątkowo) oraz zostanie utworzona baza danych sieci uzbrojenia terenu dla części obszaru obrębu ewidencyjnego Poznań. Podejmowane przez GEOPOZ działania są odpowiedzią na rosnące potrzeby dostępu do wiarygodnej i w pełni cyfrowej treści mapy zasadniczej - tłumaczy Andrzej Krygier Dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. - Dane dotyczące sieci uzbrojenia terenu są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania miasta i jego rozwoju gospodarczego. Warto zadbać, aby były dostępne i najwyższej jakości.

Wartość projektu wynosi 1 797 868,01 PLN, a dofinansowanie unijne 1 582 187,80 PLN.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
13℃
Poziom opadów:
8.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
20.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro