Reklama
Reklama

Minister Szumowski ostrzega: w końcu czerwone strefy i obostrzenia obejmą cały kraj

fot. By Kancelaria Premiera - Zdjęcia do pobrania, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81282015

Trwają zmagania z epidemią koronawirusa.

Politycy dość regularnie zmieniają swoje podejście do koronawrisua - sam minister zdrowia w ciągu ostatnich miesięcy przekonywał m.in., że maseczki nie chronią przed zakażeniem, żeby chwilę później wprowadzić nakaz ich noszenia. Z kolei premier Mateusz Morawiecki - tuż przed wyborami - zapewniał, że wirus jest w odwrocie, nie ma się czego bać i zachęcał Polaków do głosowania.

Ostatnie dni przyniosły wzrost zachorowań. Co na to politycy? - Zwiększyła się transmisja pozioma koronawirusa, nie w jakiś dramatyczny sposób, ale jest wzrost. Zmniejszony dystans społeczny, brak maseczek, beztroska, no i niestety wesela czy imprezy rodzinne - to są ewidentnie źródła, które rozsiewają koronawirusa - powiedział Łukasz Szumowski na antenie "Sygnałów Dnia" Programu 1 Polskiego Radia.

Jak przyznał, wykonywane nad Wisłą testy genetyczne na COVID-19 "mają wykrywalność znacznie powyżej 90 proc.". Z kolei testy serologiczne, tzw. przesiewowe, "są faktycznie niskiej czułości".

Minister Szumowski zaznaczył, że im bardziej Polacy będą lekceważyć zasady sanitarne, tym więcej terenów będzie stawać się czerwonymi strefami. - W końcu obejmą cały kraj i będziemy mieli dosyć istotne obostrzenia w całej Polsce - stwierdził.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Intensywne opady deszczu mogą pojawić się również w Wielkopolsce
10℃
8℃
Poziom opadów:
12.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro