Reklama
Reklama

Miejskie fontanny wciąż bez wody. Powodem koronawirus

fot. Włodzimierz Hoppel

Wciąż nie wiadomo kiedy uruchomione zostaną miejskie fontanny.

- Dzień dobry. Mam pytanie. Mamy już połowę lipca, a nasza piękna fontanna na placu Wolności nadal nie została uruchomiona. Czy waszej redakcji znane są przyczyny takiego stanu rzeczy? Kogo pytać o martwą fontannę w sercu miasta? - napisał na adres [email protected] pan Maciej.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Kilka dni temu pisaliśmy już o interpelacji radnego Mateusza Rozmiarka, który zwracał uwagę na problem osób jeżdżących np. rowerami po niecce fontanny w Parku Adama Mickiewicza. Zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, wspomniał w odpowiedzi, że powodem wyłączenia fontann są zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ostatni komunikat GIS w tej sprawie pochodzi z początku lipca. Wynika z niego, że fontanny nie są - w kontekście koronawriusa - niebezpieczne same w sobie, bo ryzyko przeniesienia wirusa w wodzie jest minimalne. - Ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych typu "dry-plaza" i podobnych oraz tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego ma w praktyce niewielkie znaczenie - poinformowano w komunikacie.

Fontanny są zatem wyłączone w celu zapobiegania tworzenia się wokół nich zgromadzeń ludzkich. Ich uruchomienia można spodziewać się dopiero po zmianie zaleceń GIS, a ta data to na razie jedna wielka niewiadoma - wszystko zależeć będzie od tego jak nasz kraj poradzi sobie ostatecznie z koronawirusem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro