Gole młodzieży dały wygraną. Lech Poznań - Legia Warszawa 2:1

W meczu 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy Lech Poznań pokonał przy Bułgarskiej Legię Warszawa.

Początek spotkania, mówiąc delikatnie, nie zachwycił. Przez dobry kwadrans z boiska wiało nudą, a oba zespoły ewidentnie nie chciały popełnić niepotrzebnego błędu.

W 17. minucie zaczęli rozkręcać się gospodarze. Po ładnej, zespołowej akcji z lewej strony pojawił się Zhamaletdinow, który nieco za długo zwlekał ze strzałem, piłka trafiła jednak do Kamińskiego, ten wycofał tuż za pole karne, a Ramirez mocnym strzałem posłał futbolówkę ponad bramką.

Chwilę później bliski szczęścia przy strzale z dystansu był Jóźwiak.

Gospodarze się rozkręcali, dominowali Legię (choć mecz mógł stać na wyższym poziomie) i szukali gola. W końcu go znaleźli: z rzutu rożnego na bliższy słupek zagrał Moder, tam z rywalem walczył Jóźwiak, ostatecznie piłka trafiła w plecy pochylonego lechity i wpadła do bramki.

Lech szedł po drugiego gola, a Legia nie potrafiła odpowiedzieć. Przy potężnym strzale Modera Muzyk zdołał jeszcze odbić piłkę, ale już przy uderzeniu Kamińskiego musiał wywiesić białą flagę: wychowanek Kolejorza zszedł na lewą stronę pola karnego i zdobył gola ładnym strzałem z prawej nogi.

Do końca połowy Lech kontrolował grę. Legia nie miała zbyt wiele do powiedzenia i nie zdołał oddać choćby jednego celnego strzału.

Po zmianie stron Lech wyraźnie się cofnął, ale początek drugiej połowy wyglądał podobnie jak pierwszej: gra była dość ospała, a sytuacji bramkowych było bardzo mało.

Mniej więcej w 60. minucie zarysowała się optyczna przewaga Legii. Gra toczyła się głównie na połowie Lecha, który skupiał się na obronie, ale czynił to na tyle skutecznie, że nie dawał Wojskowym miejsca na rozwinięcie skrzydeł.

Ożywienie w grę Legii wniosły zmiany personalne. Sam Cholewiak kilkukrotnie znalazł się z piłką w polu karnym Lecha, nie zdołał jednak groźnie uderzyć. Sporo ochoty do gry przejawiał Rocha, niezłym uderzeniem popisał się też Rosołek, wciąż to było jednak za mało na defensywę Lecha.

Legia najgroźniejsza była po stałych fragmentach i tak zdobyła gola. Zamykający zagranie z rzutu rożnego Jędrzejczyk trafił w słupek, poprawka Lewczuka była już skuteczna.

Miejscowi w ostatnich 20 minutach cierpieli, a poza okazją Szymczaka (trafił w boczną siatkę) nie stworzyli sobie już żadnej innej. W defensywie byli jednak konsekwentni i zdyscyplinowani, dzięki czemu skutecznie rozbijali (często niemrawe) ataki Legii.

Lech rozegrał dwie zupełnie różne połowy, ale jego postawę w drugiej części zdefiniował wynik osiągnięty w pierwszej. W ostatecznym rozrachunku słabsza dyspozycja po przerwie nie miała większego znaczenia, bo w piłce liczy się wynik wypracowany przez pełne 90 minut, a na tym dystansie triumfował Kolejorz.

Sobotnie zwycięstwo miało dla Lecha szczególne znaczenie. Poznaniacy odłożyli co najmniej o tydzień koronację największych rywali, ale przede wszystkim wykonali bardzo ważny krok w kierunku wicemistrzostwa Polski, zachowując nawet matematyczne szanse na tytuł.

Lech Poznań - Legia Warszawa 2:1 (2:0)

Lech: Van der Hart - Butko, Satka, Crnomarković, Puchacz, Kamiński (Gumny 70'), Moder, Tiba, Jóźwiak, Ramirez (Marchwiński 72'), Zhamaletdinow (Szymczak 83')

Rezerwowi: Szymański, Gumny, Muhar, Dejewski, Letniowski, Skóraś, Kostewicz, Szymczak, Marchwiński

Legia: Muzyk - Stolarski (Rocha 52'), Jędrzejczyk, Lewczuk, Karbownik, Martins, Antolić, Wszołek, Gvilia, Luquinhas (Cholewiak 55'), Pekhart (Rosołek 68')

Rezerwowi: Cierzniak, Wieteska, Rocha, Cholewiak, Pyrdoł, Astiz, Rosołek, Cielemięcki, Slisz

90
Koniec spotkania. Lech Poznań - Legia Warszawa 2:1. Bramki: Jóźwiak, Kamiński - Lewczuk
90
Mecz przedłużony o 4 minuty
89
Głęboko cofnięty jest Lech
88
W końcu dobra, szybka akcja Lecha, Szymczak uderzył z pola karnego, ale trafił tylko w boczną siatkę
87
Cholewiak zdołał uderzyć po zagraniu z rzutu wolnego, ale zbyt słabo, żeby zaskoczyć holenderskiego bramkarza Lecha
86
Legia naciska, Lech nie opuszcza swojej połowy, ale goście nie stwarzają w ostatnich minutach poważnego zagrożenia
83
Zmiana w Lechu: Szymczak za Zhamaletdinowa
83
Zagranie z rzutu rożnego w pole karne Lecha, ale nikt nie zamknął akcji
82
Zagranie w pole karne Lecha, Jędrzejczyk przedłużył podanie, w ostatnie chwili pod własną bramką interweniowali lechici
82
Rzut wolny dla Legii i okazja do dośrodkowania w pole karne Lecha
80
10 minut do końca podstawowego czasu. Nieco martwi bierna postawa Lecha, miejscowi ograniczają się do obrony
78
Zagranie Gumnego w pole karne Legii, ale Muzyk łatwo przejął piłkę
77
Legia szuka okazji do zdobycia drugiej bramki. Ewentualny remis dałby jej mistrzostwo
75
Tymczasem Warta Poznań już 0:2 przegrywa z Puszczą Niepołomice, żegnając się powoli z szansami na bezpośredni awans
74
Lech musi teraz odpowiedzieć Legii dobrymi akcjami, inaczej w końcówce będą problemy
73
58-42 w posiadaniu piłki dla Lecha
72
Zmiana w Lechu: Marchwiński za Remireza
72
Dośrodkowanie z rożnego, strzał Jędrzejczyka trafił w słupek, dobitka Lewczuka była już skuteczna
71
Gol dla Legii!
70
Zmiana w Lechu: Gumny za Kamińskiego
69
Dobra interwencja Van der Harta po strzale Rosołka, Butko ubiegł chcącego dobijać Cholewiaka
63
Zagranie Cholewiaka w pole karne Lecha, Pekhart nie zdołał jednak do niej dobiec
62
Druga połowa dostarcza mniej emocji niż pierwsza
60
Legia częściej niż przed przerwą gości na połowie Lecha, ale na razie niewiele z tego wynika
59
Nieudane dośrodkowanie Butki w pole karne Legii
57
Było groźnie pod bramką Lecha! Prostopadłe zagranie do Wszołka ten wzdłuż bramki zagrał do Gvili, który mocnym strzałem trafił w kolegę
56
Akcja lewą stroną, ale dośrodkowanie w pole karne Legii nie trafiło do Zhamaletdinowa
50
W odpowiedzi akcja Lecha, Butko był już w polu karnym, ale ostatecznie przegrał starcie z Jędrzejczykiem
49
Akcja Legii na prawej stronie, piłka krążyła w okolicy pola karnego, ale wszystko zakończyło się faulem w ofensywie
48
Nieudana akcja Lecha, od bramki Muzyk
47
Oba zespoły na razie bez zmian
46
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Lech Poznań - Legia Warszawa 2:0. Bramki: Jóźwiak, Kamiński
45
Żółtą kartką ukarany Tiba
45
Pierwsza połowa przedłużona o 2 minuty
45
Zagranie Antolicia w pole karne Lecha, Pekhart zdoła uderzyć, ale bardzo niecelnie