Reklama

Mariusz Świtalski podejrzewa prawników o płatną protekcję, bo sąd za szybko wydał decyzję o zabezpieczeniu majątku

fot. PAP/Paweł Supernak
fot. PAP/Paweł Supernak

Do naszej redakcji trafiło ciekawe oświadczenie Mariusza Świtalskiego.

O problemach biznesmena pisaliśmy na naszym portalu m.in. tutaj. Ma to związek z nieudaną inwestycją w sieć Małpka Express, którą następnie sprzedano spółce Forteam Investments. Przy zawieraniu transakcji Świtalski miał dać kontrahentom gwarancję, że jeśli nie znajdą oni kolejnego kupca, wówczas to on odkupi firmę.

Pod koniec lutego na wniosek Forteam Investments zabezpieczono majątek przedsiębiorcy. Według Świtalskiego decyzję w tej sprawie podjęto zbyt szybko, bo w 2,5 dnia. Świtalski uważa, że mogło dojść do płatnej protekcji, bo wniosek jaki miał być rozpatrzony w tak krótkim czasie liczy 900 stron.

"Ja niżej podpisany Mariusz Świtalski, działając w imieniu własnym, zważywszy na treść publikacji medialnych związanych z kierowanymi wobec mojej osoby bezpodstawnymi roszczeniami Forteam Investments Limited z siedzibą na Cyprze, chciałbym wskazać, iż wystąpienie na drogę sądową przez cypryjską spółkę zostało poprzedzone wydaniem w dniu 21 lutego 2020 roku postanowienia Sądu Okręgowego w Poznaniu udzielającego zabezpieczenia roszczenia. Procedowanie tego wniosku trwało w sądzie zaledwie 2,5 dnia, co wydaje się całkowicie niemożliwe zważywszy na istniejące realia. Wniosek dotyczył bardzo skomplikowanej materii i liczył ok. 900 stron, obejmował 11 podmiotów, wartość roszczenia zawartego we wniosku to 360 milionów złotych - jego ocena w tak nieprawdopodobnie krótkim czasie rodzi szereg wątpliwości, co do rzeczywistego zbadania sprawy i legalności wydanej decyzji. Nie bez znaczenia wydaje się tutaj być okoliczność udziału w postępowaniu poznańskiego adwokata prof. dr hab. Macieja Gutowskiego, który pełniąc funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej i posiadając szerokie koneksje w poznańskich sądach został wynajęty do realizacji określonego zadania, a Sędzia Iwona Dziamska to zadanie wykonała w 2,5 dnia. Wobec powyższego złożyłem w dniu 6 kwietnia 2020 r. do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 230a par. 1 Kodeksu Karnego przez Macieja Gutowskiego oraz Iwonę Dziamską, którzy to brali udział w czynnościach sądowych związanych z wydaniem orzeczenia w przedmiocie zabezpieczenia. Dodatkowo z uwagi na zajmowanie eksponowanych pozycji w strukturze wymiaru sprawiedliwości przez ww. osoby wniosłem o sprawowanie nadzoru nad postępowaniem przez Ministra Sprawiedliwości."

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro