Reklama

Poznańscy radni będą dyskutować zdalnie

Najbliższa sesja Rady Miasta Poznania odbędzie się w trybie online.

"Home office" to obecnie rzeczywistość wielu Polaków, to samo czeka miejskich radnych, którzy 28 kwietnia będą komunikować się i głosować zdalnie. Dzień wcześniej odbędzie się sesja próbna.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Poprzednia sesja odbyła się w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zachowano wówczas niezbędne środki bezpieczeństwa, ale od 1 kwietnia prawo umożliwia przeprowadzanie sesji w trybie zdalnym. Z tej opcji skorzystano w Poznaniu, przygotowując wcześniej odpowiednie narzędzia. To pierwszy taki przypadek w historii miasta.

- Do połączenia osób, biorących udział w posiedzeniu rady miasta, wykorzystana zostanie popularna platforma, służąca do organizacji spotkań wideo. Narzędzie umożliwia przekazywanie obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że uczestnicy sesji będą mogli uczestniczyć w obradach we własnym domu. Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu, zainstalowanemu na komputerach radnych (na wzór tego, które wykorzystywane jest na co dzień w czasie obrad w sali sesyjnej), możliwe będzie także głosowanie online - zapowiada urząd miasta.

W sali sesyjnej w trakcie sesji obecny będzie przewodniczący Rady Miasta Poznania. To on będzie udzielał głosu poszczególnym radnym i urzędnikom, biorącym udział w sesji. Swojego przedstawiciela może także wyznaczyć każdy z klubów. Osoby prezentujące poszczególne projekty uchwał pojawiać się będą w sali sesyjnej tylko na czas swojej prezentacji.

- Zależy nam, aby w sali sesyjnej nie znajdowało się zbyt wiele osób. Urzędnicy prezentujący projekty uchwał będą występować na mównicy. Tam także znajdzie się komputer, dzięki czemu osoba mówiąca będzie widoczna dla wszystkich uczestników sesji. Dyrektorzy pozostałych wydziałów będą oglądać transmisję online. W przypadku pytań radnych, będą udzielać odpowiedzi na piśmie - tłumaczy Marek Kalemba,dyrektor Biura Rady Miasta UMP.

Sesję tradycyjnie będzie można śledzić "na żywo" w internecie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
44.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro