Reklama
Reklama

Dorodne jesiony przeznaczone na "rzeź". Mieszkańcy ulicy Milczańskiej wściekli

fot. WTK
fot. WTK

Jeszcze kilka dni temu piękne jesiony cieszyły oko mieszkańców ulicy Milczańskiej. Dziś zostały z nich jedynie "gołe" konary.

Niestety, nawet konary tu nie zostaną. - To jest pierwszy etap, one zostaną wycięte w całości - mówi w rozmowie z Telewizją WTK Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. Do "rzezi", jak nazywają wycinkę mieszkańcy, doszło w piątek. W sieci poinformowali o tym lokalni społecznicy. Mieszkańcy okolicy są wściekli i rozżaleni. Przypominają, że kilka lat temu, gdy Jacek Jaśkowiak walczył o stanowisko prezydenta Poznania, wspierał mieszkańców zapewniając, że obroni te drzewa przed wycinką. Wówczas planowano poszerzenie ulicy Milczańskiej w związku z budową centrum handlowego Posnania. Ostatecznie część drzew wówczas uratowano. Dziś mają zniknąć. - Chyba zostaliśmy w pewnym sensie uśpieni. Polityka jest teraz taka, żeby pozbyć się wszystko co może przeszkadzać inwestorom przy np. budowie osiedla tutaj - mówi Grzegorz Marciniak, mieszkaniec ulicy Milczańskiej.

Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za wycinkę, stoi na stanowisku, że drzewa obumierają i dlatego trzeba je wyciąć. - Nie ma możliwości, abyśmy chcieli wyciąć drzewa z jakiegoś innego powodu - tłumaczy Piotr Libicki i podkreśla, że decyzje na ten temat podejmują zawsze fachowcy, którzy wykonują dla ZDM opinię.

Lesław Rachwał, niezależny od ZDM dendrolog, w niedzielę oglądał drzewa przy ulicy Milczańskiej. Jego zdaniem, mogłyby one rosnąć nawet kolejnych 50 lat. Przyznaje, że wycinka drzew czasem jest konieczna, ale nie w tym przypadku. - Zdrowe drzewa trzeba bezwzględnie chronić - tłumaczy w rozmowie z WTK Rachwał.

Miasto zapewnia, że w miejscu wyciętych drzew pojawią się nowe. Mieszkańcy oczekują jednak wyjaśnień. Chcą między innymi wiedzieć, kto podjął decyzję o wycince.

 • Aktualizacja
  poniedziałek, 3.02.2020 r., godz. 14.32
  Aktualizacja
  poniedziałek, 3.02.2020 r., godz. 14.32
  Jak informuje ZDM, z ulicy Milczańskiej wycinane są obecnie 2 obumarłe jesiony i 2 zamierające, nie rokujące szans na przeżycie. - Ostatni przegląd drzew przeprowadzony przez ekspertów na wiosnę 2019 roku wykazał, że drzewa na ulicy Milczańskiej nie wznowiły wegetacji, nie wypuściły liści lub zazieleniły się tylko na pojedynczych konarach - wyjaśnia Agata Kaniewska z ZDM. Badania powtórzono w październiku, wykazały, że drzewa są w fatalnej kondycji. Jako rekompensata, w tym rejonie zostaną zasadzone nowe drzewa - cztery. Po jednym za każde wycięte. photo
  Tak drzewa wyglądały w ubiegłym roku | fot. ZDM

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
9.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro