Reklama
Reklama

Dworzec Poznań Główny obsłużył ponad 21 mln pasażerów w rok. To drugi wynik w kraju

fot. Czytelnik

Urząd Transportu Kolejowego przedstawił raport o największych dworcach kolejowych w Polsce. Dane dotyczą 2018 roku.

W 2018 roku poznański dworzec obsłużył 21,1 mln pasażerów, czyli niemal 58 tysięcy dziennie. Na pierwszym miejscu znajduje się Wrocław Główny, który jest największa stacją w Polsce. Rocznie korzysta z niego 21,2 mln osób. Za Poznaniem Głównym plasuje się stolica. Przez Warszawę Śródmieście przewinęło się 17,5 mln pasażerów, Warszawę Wschodnią 17,2 mln, Warszawę Centralną 15,5 mln natomiast przez Kraków Główny 15 mln pasażerów.

Wzrost liczby pasażerów na stacji Poznań Główny wynika z uruchomienia inicjatywy Poznańskiej Kolei Aglomeracyjnej, która pozwoliła na zapewnienie kursowania pociągów co 30 minut w godzinach szczytu na wybranych relacjach oraz dogodnych i stałych połączeń Poznania z sąsiadującymi ośrodkami, jak Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl, Wągrowiec i Swarzędz. - czytamy w raporcie.

Średnia dobowa liczba pociągów, które wjeżdżają na poznańską stację to 377. Co ciekawe, poznański dworzec jest w czołówce jeśli chodzi o średnią dobową opóźnień pociągów. Zgodnie z danymi za okres od stycznia do września 2019 roku każdej doby średnio 43 składy notują opóźnienia powyżej 6 minut , co stanowi 11,4% wszystkich, które zatrzymują się na dworcu Poznań Główny dziennie. Średni czas opóźnienia to aż 21 minut. Spośród dworców w pierwszej dziesiątce większe problemy ma tylko Kraków - tu średnio spóźnia się 12,5% składów (31 pociągów).

Przez cztery lata liczba pasażerów obsłużonych przez poznański dworzec wzrosła o 18%. O wiele większy wzrost zanotował jednak Wrocław Główny (65%) czy Kraków Główny (131%).

Raport znaleźć można tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro