Reklama

Rewolucja na Garbarach: Buspas zostanie znacznie wydłużony, pojawią się progi dla kierowców. Na Jana Pawła II powstanie dodatkowy pas

fot. UMP
fot. UMP

Miasto przedstawiło swoją wizję zmian na ulicy Garbary.

Obecnie buspas zaczyna się tam za ul. Długą i dochodzi do skrzyżowania z ul. Krakowską. Wkrótce zostanie on znacznie wydłużony: będzie zaczynać się już w rejonie przystanku Małe Garbary za skrzyżowaniem ulic Małe Garbary-Estkowskiego. Nowa organizacja ruchu w ciągu ul. Garbary będzie liczyć ok. 800 m, a wraz z dotychczasowym odcinkiem łączna długość z preferencjami dla transportu publicznego wyniesie prawie 1100 m.

Dopuszczone do ruchu po buspasie będą: taksówki, pojazdy służb miejskich i elektryczne, a także rowery, motocykle oraz motorowery.

Dla samochodów przeznaczony będzie pas jezdni o szerokości 3 metrów. Nastąpi ograniczenie prędkości do 30 km/h na całej długości, a przed skrzyżowaniami z ulicami: Wielką, Wszystkich Świętych i Marii Magdaleny powstaną progi wyspowe (tzw. poduszki berlińskie). Na skrzyżowaniu z ul. Wodną i ul. Wszystkich Świętych wyłączone będą sygnalizacje świetlne.

Wcześniej naprawiona zostanie nawierzchnia ulicy, ponadto ma pojawić się więcej zieleni. Pierwsze prace mają ruszyć w lutym lub marcu (zależnie od warunków pogodowych), a buspasem pojedziemy jeszcze przed wakacjami.

Urzędnicy przekonują, że zmiany są inspirowane głosem mieszkańców. - Do najważniejszych wniosków zgłaszanych w czasie konsultacji należały postulaty: uspokojenia ruchu samochodowego i ograniczenia tranzytu "międzydzielnicowego", poprawy funkcjonowania komunikacji publicznej, stworzenia warunków dla bezpiecznej komunikacji rowerowej i pieszej (w tym eliminacja parkowania na chodnikach), wzbogacenia przestrzeni o zieleń i elementy małej architektury - informuje urząd miasta.

Kierowcy w ramach alternatywy mają korzystać z ulicy Jana Pawła II. Powstanie tam dodatkowy, trzeci pas od ronda Śródka w kierunku ul. Baraniaka. Zostanie on wytyczony od dworca autobusowego do wysokości budynku Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Roboty z tym związane mają zakończyć się w kwietniu.

Informacje o kolejnych buspasach mają pojawić się jesienią.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
64.65 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro