Reklama
Reklama

Organizatorzy Biegu Powstania Wielkopolskiego: trasa była bezpieczna, a wymagania policji bezprecedensowo wysokie i kosztowne

fot. Tomasz Szwajkowski
fot. Tomasz Szwajkowski

Wracamy do sprawy Biegu Powstania Wielkopolskiego.

Impreza odbyła się w piątkowy wieczór, a ulicami Poznania przebiegło prawie 1000 osób. Uczestnicy wyruszyli z opóźnieniem, ponieważ policja miała uwagi do zabezpieczenia trasy.

Kilka godzin później komenda wojewódzka wydała oświadczenie, w którym zarzucano organizatorom m.in. niewystarczającą liczbę pracowników ochrony, braki w zabezpieczeniu technicznym czy wydanie sygnału do startu bez zezwolenia policjantów.

W nocy z piątku na sobotę swoje oświadczenie wydali organizatorzy imprezy. Poniżej jego treść.

"W związku z komunikatem Poznańskiej Policji o rzekomym braku ostatecznej opinii Policji na Bieg Powstania Wielkopolskiego organizator oświadcza, że zgoda na Bieg została wydana 7 dni przed imprezą.

Natomiast odbiór zabezpieczenia trasy przez Policję przed samym startem następował bardzo powoli, skutkiem czego doszło do półgodzinnego jego opóźnienia. Wynikało ono z faktu, że funkcjonariusze Policji nadzwyczaj skrupulatnie sprawdzali poszczególne osoby zabezpieczające trasę biegu. Jako organizatorzy niezwłocznie wprowadzaliśmy w życie wszystkie zalecenia Policji. Gdy zakończono drugi, ostateczny objazd trasy po wprowadzonych poprawkach zniecierpliwieni uczestnicy na widok powracających radiowozów wystartowali sami, bez naszego sygnału startowego. W tym momencie trasa była już zabezpieczona, odebrana i po wprowadzonych poprawkach. Należy dodać, że wymagania poznańskiego Wydziału Ruchu Drogowego są dla imprez biegowych bezprecedensowo wysokie i kosztowne w skali całego kraju. Organizator te wymagania spełnił- ok 920 uczestników którzy stanęli na starcie było zabezpieczanych przez 210 osób służby porządkowej i informacyjnej ze stosownymi uprawnieniami na samej tylko trasie (nie wliczając strefy startu i mety.

Z powyższych powodów uważamy komunikat Policji za nieco histeryczny i nie mający pokrycia w rzeczywistości. Bieg był prowadzony przez samochód organizatora w sposób uzgodniony wcześniej z Wydziałem Ruchu Drogowego, z pełnym zabezpieczeniem i wszystkimi niezbędnymi zgodami, po dwukrotnym sprawdzeniu trasy przez Policjantów. Co najważniejsze impreza przebiegła bezpiecznie i bez zakłóceń.

Natomiast wyraźnie chcielibyśmy przeprosić biegaczy za półgodzinne opóźnienie. Jak zwykle na naszych imprezach, także tym razem uczestnicy pokazali hart ducha i ciała. Opóźnienie, oczywiście niekorzystna pogoda i trudny logistycznie termin znowu nie przeszkodziły im w uczczeniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na biegowo. Pokazali bowiem, że tak jak ich przodkowie w 1918, tak oni dzisiaj pokonywanie trudności mają we krwi!

Ze sportowo-patriotycznym pozdrowieniem: Zarząd Stowarzyszenia Bieg Powstania Wielkopolskiego"

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro