Reklama
Reklama

Kolejne problemy Biegu Powstania Wielkopolskiego. Policja: organizator wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością

Jedna z poprzednich edycji | fot. Jacek Molski
Jedna z poprzednich edycji | fot. Jacek Molski

Bieg Powstania Wielkopolskiego po raz kolejny nie obył się bez kontrowersji.

Już w ubiegłym roku policja nie wydała zgody na start imprezy ze względu na problemy z zabezpieczeniem trasy. Kilka dni temu jeden z organizatorów zapewniał nas, że tym razem nie ma ryzyka odwołania imprezy.

Piątkowy bieg miał ruszyć o 19:00, ostatecznie uczestnicy pojawili się na 10-kilometrowej trasie kilkadziesiąt minut później. Start i meta były zlokalizowane na moście Jordana.

Szybko okazało się, że powodem znów były sprawy organizacyjne. Na stronie Komendy Wielkopolskiej Policji w Poznaniu pojawiło się oświadczenie, z którego wynika, że policjanci o godzinie 17.00 zaplanowali pierwszy objazd trasy, na który organizator stawił się z 15-minutowym opóźnieniem. Funkcjonariusze ustalili wówczas m.in., że zapewniono zbyt małą liczbę pracowników ochrony, a część z nich nie osiągnęła odpowiedniego wieku lub nie przeszła szkoleń. Ponadto według policjantów zabezpieczenie techniczne biegu było wprowadzone niezgodnie z projektem czasowej organizacji ruchu, a liczne braki w tym zabezpieczeniu doprowadzały do niebezpiecznych sytuacji - np. wjazdu pojazdów nieuprawnionych na trasę biegu. Organizator biegu pomimo pisemnego polecenia Policji miał nie utworzyć stanowiska dowodzenia koordynującego zabezpieczenie przebiegu imprezy.

- Policjanci na bieżąco informowali organizatora o konieczności usunięcia nieprawidłowości, co było warunkiem do wydania przez Policję zgody na start biegu. Organizator zobowiązał się do usunięcia nieprawidłowości, co miało zostać potwierdzone podczas drugiego objazdu trasy. Niestety organizator nie poczekał, aż policjanci zakończą drugi objazd trasy i bez ich zgody nadał biegaczom sygnał do startu. To doprowadziło do sytuacji, w której bieg nie był pilotowany przez Policję tylko prywatny samochód organizatora - przekazała podinsp. Iwona Liszczyńska.

- W ocenie poznańskich policjantów organizator biegu wykazał się ignorancją wobec obowiązujących przepisów i procedur oraz skrajną nieodpowiedzialnością, czym mógł narazić uczestników biegu na realne niebezpieczeństwo. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego niezależnie od postawy organizatora dołożyli wszelkich starań, aby biegacze bezpiecznie dotarli do mety - dodała.

Policjanci zapowiedzieli już wyciągnięcie konsekwencji prawnych wobec organizatora. Zapewnili ponadto, że wszystkie uzgodnienia zostały przez nich udokumentowane w formie nagrań wideo.

Zwróciliśmy się do organizatorów z pytaniami dotyczącymi zarzutów policji. Czekamy na odpowiedź

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna noc. Jest ostrzeżenie meteo!
11℃
4℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
20.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro