Pogoda jutro Pogoda Poznań
2313
Para anestetyczna
WERNISAŻ
Piątek 17 maja 2019 g. 19:00
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
maj
pnwtśrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Wernisaż wystawy pt. "Para anestetyczna", który odbędzie się w piątek, 17 maja 2019 r. o godz. 19:00, zapowiada się być spotkaniem nie tylko multiartystycznym, bo łączącym w sobie takie dziedziny jak biżuteria, fotografia, film, rzeźba, ale również silnie manifestującym potrzebę krytycznego dyskursu w sztuce.

Wystawa "Para anestetyczna"grupy LIS² w składzie Adriana Lisowska i Aneta Lis-Marcinkiewicz to koncepcja wyjścia poza ramy biżuterii artystycznej w kierunku współczesnej biżuterii krytycznej. Artystyczny duet swoją działalność rozpoczął w 2007 roku. Podstawową ideą, którą podejmują artystki, jest zaangażowanie w krytyczny dyskurs biżuterii artystycznej w Polsce. Ich prace to obiekty, instalacje, filmy i manifesty. LIS² to także biżuteria użytkowa i eksperymentalna, gdzie wyrażenie idei jest równie istotne, co dobrze zaprojektowana forma. Bardzo różnorodną twórczość artystek spaja konsekwentnie wypracowana autonomia twórcza.

Odważna krytyka podziału biżuterii artystycznej na awangardę i klasyków, którą podjęły w pracy „Bez dekoracji” podczas Festiwalu w Legnicy na wystawie „Bunt” w 2013 roku, nie spotkała się dotąd z należytym omówieniem. Zapoczątkowała ona jednak ważną dyskusję o statusie biżuterii artystycznej, którą z jednej strony definiują tradycyjne złotnicze, jubilerskie pojęcia, nie mieszczące się już zupełnie w kategorii sztuki współczesnej, którą zaś definiują nieograniczone możliwości. Ta praca stała się impulsem do powstania kolejnych odważnych wypowiedzi, tym razem w formie bezpośrednich manifestów, które wzywają instytucje artystyczne i środowisko do stworzenia profesjonalnych pojęć do upowszechnienia, a właściwie zrozumienia współczesnej biżuterii artystycznej. W dążeniu do autonomii dzieła sztuki artystki nie zapominają o odbiorcach, którzy są często bezbronni wobec trudności interpretacyjnych dzieł konceptualnych. Koncepcja interakcji z publicznością jest integralną częścią ich twórczości.
Projekty Adriany Lisowskiej i Anety Lis-Marcinkiewicz to także bolesne, brutalne refleksje nad istnieniem i przemijaniem. „Czynności sprawdzające” – prezentowany na wystawie cykl prac, to próba przedstawienia tego, co od zawsze nurtuje artystów: zmagania z formą, próba dotknięcia tajemnicy oraz tego, co nieuchwytne.
Adriana Lisowska i Aneta Lis-Marcinkiewicz są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru, Pracownia Biżuterii. Oprócz biżuterii Aneta Lis-Marcinkiewicz zajmuje się fotografią i malarstwem, a Adriana Lisowska głównie obiektami rzeźbiarskimi.

• zobacz więcej informacji o Galeria YES
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail