Pogoda jutro Pogoda Poznań
104
Każdy krok zostawia ślad
WYSTAWA
trwa od Czwartek, 2017.01.12 do Niedziela, 2017.05.07
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Niesamowita gratka dla wszystkich, kochających buty, buciory i buciki! Zapraszamy na Wodną 27 w Poznaniu gdzie będzie można sprawdzić obuwnicze trendy z dawnego Gdańska! Widzowie zobaczą blisko siedemdziesiąt sztuk obuwia historycznego, wszystkie rekonstruowane wyłącznie z oryginalnych fragmentów!

Czynna od 12 stycznia wystawa „Każdy krok zostawia ślad” prezentuje eksponaty pochodzące z badań wykopaliskowych prowadzonych od wielu lat na terenie Gdańska. Dzięki specyficznym, wilgotnym warunkom zabytki doskonale się zachowały.

Realizowany przez gdańskie Muzeum Archeologiczne kompleksowy program konserwacji i rekonstrukcji pozwolił zgromadzić unikatową w skali Europy i największą w Polsce kolekcję butów. Po raz pierwszy prezentowana jest ona w tak szerokim zakresie.

Chronologiczny układ pokazywanych zabytków pozwala prześledzić zmiany w technikach wytwarzania i wzornictwie obuwia na przestrzeni kilku stuleci. Dostrzec można także trendy w tej dziedzinie wywodzące się z odległych części Europy.

Niektóre z butów są niezwykle efektowne i bogato dekorowane, choć dla właściciela musiały być niepraktyczne, jak np. poulaine z monstrualnie wydłużonym noskiem czy mule z dwoma rogami.

Oprócz butów zwiedzający zobaczyć mogą zestaw oryginalnych narzędzi służących do wyrobu butów oraz rekonstrukcję warsztatu szewskiego. Wystawie towarzyszy częściowo animowany film pokazujący drogę zabytkowego buta od momentu depozycji, poprzez odkrycie przez archeologów, dokumentację, zabiegi konserwatorskie i rekonstruktorskie aż do muzealnej ekspozycji.
Kiedy: Wystawa czynna będzie od 12.01 do 7.05.2017
Kuratorzy wystawy:

Kuratorzy: Beata Ceynowa, Ewa Trawicka (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
Kuratorzy z ramienia Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: Piotr Pawlak, Magdalena Poklewska-Koziełł

Gdzie: Sala wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków
Wstęp: Po zakupie biletu MAP

• zobacz więcej informacji o Muzeum Archeologiczne
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.