Pogoda jutro Pogoda Poznań
74
Andrzej Olejniczak POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
JAZZ
Niedziela 5 sierpnia 2007 g. 19.00
Bilety: wolny

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
sierpień
pnwtśrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Maltańska Scena Muzyczna, g.19.00, niedziela 5 sierpnia.

Andrzej Olejniczak - saksofonista, współzałożyciel grupy Sun Ship oraz członek jednej z najlepszych grup jazzowych ostatnich dekad - String Connection.

Urodzony w Zduńskiej Woli, zaczyna studiować muzykę od 5-go roku życia. Początkowo na fortepianie, następnie na klarnecie i saksofonie.

W wieku 13 lat przenosi sie do Łodzi gdzie uczęszcza do Liceum Muzycznego kończąc je z wyróżnieniem i rozpoczyna studia w Wyższej Szkole Muzycznej także w Lodzi, które finalizuje z wyróżnieniem w klasie klarnetu.

Studiując muzykę klasyczna zaczyna interesować sie jazzem i pokrewnymi stylami muzycznymi .

W 1975 zdobywa druga nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

W 1976 otrzymuje pierwsza nagrodę na XIII Festiwalu Jazz Nad Odra w kategorii solistów i zespól prowadzony przez niego zdobywa trzecia nagrodę.

W 1978 zdobywa zloty medal na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Pradze z Big Bandem "Katowice".

W 1983 otrzymuje pierwsza nagrodę na Międzynarodowym Konkursie "Jazz Hoeilaart83" w Belgii z grupa "String Connection"

W Polsce współpracował niemalże ze wszystkimi zespołami sceny jazzowej lat 70-tych i 80-ych m.in: "Extra Ball", "Swing Session", "Novi Singers", Big Band "Katowice", Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcja Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Dąbrowskim, Sławomirem Kulpowiczem.

Brał udział w niezliczonych projektach międzynarodowych występując na niemal wszystkich festiwalach w Europie i poza nią.
M.in.-Milan, Paryż, Montreal, San Sebastian, Lima, Marciac.

Po wyjeździe do Hiszpanii gra ze światowej sławy pianista jazzowym Tete Montoliu, z którym w czasie czteroletniej współpracy koncertuje na europejskich festiwalach.

W 1987 roku występuję u boku Gerry Mulligana na festiwalu jazzowym w San Remo.

Na liście grup i solistów z którymi koncertował są m.in. Kenny Drew, Randy Brecker Group, Hiram Bullock , Joe Newman, Horace Parlan, Lou Blackburn, Oliver Jackson, NHO Pedersen…

Wykonuje także muzykę klasyczna, współpracując z Orkiestra Symfoniczna z Bilbao (m.in. René Challan – Koncert na saksofon tenorowy i orkiestrę symfoniczna).

Współpracuje także z popularnymi grupami i wykonawcami hiszpańskimi (np. "La Orquesta Mondragón", "Mecano", Miguel Ríos, Manzanita, "Itoiz", "Oskorri", "Revolver").

W minionym roku 2006 wystąpił na 1-ym Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Quito(Ekwador), koncertował w Kanadzie(Montreal, Toronto, Ottawa).
Z zespołem Polish Jazz 4-tet zagrał na prestiżowym festiwalu we Frankfurcie "Jazz Im Palmen Garten".

W sierpniu 2006 zrealizował projekt muzyczny z Orkiestra Symfoniczna w Bilbao wykonując "Koncert na Saksofon i Orkiestrę Symfoniczna" Alec Wilder’a i muzykę I. Berlina, G. Gershwina y K. Komedy na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczna w aranżacji K. Dębskiego.

Także w 2006-tym dal serie koncertów w Niemczech w projekcie Witolda Reka “Cathedral”.

Ma na swoim koncie około 50 nagranych płyt, kilka z nich jako lider.
CD "Catch" został uznany przez krytyków jazzowa płyta roku 1994 w Hiszpanii.
Ostatnia jego płyta to “ Live At Altxerri” nagrana z jego nowa międzynarodową grupa: Jules Bikoko(Kamerun), “Melon”(Kuba) i Julian Vaghn(USA).
Obecnie jest także profesorem w Centro Superior de Musica del Pais Vasco “Musikene”.

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail