Reklama
Reklama

8 zalet korzystania z monitoringu floty samochodowej

Monitoring floty samochodowej jest stosowany w coraz większej liczbie firm transportowych. Korzystanie z niego jest proste, a system ma wiele zalet, które są istotne zarówno w transporcie towarowym, jak i pasażerskim.

Poznaj 8 korzyści z używania monitoringu floty firmowej, które mają znaczenie dla wielu różnych przedsiębiorstw transportowych.

1. Możliwość śledzenia samochodów firmowych na trasie

Najważniejszą funkcjonalnością systemu Get Vehicle Tracking jest śledzenie lokalizacji samochodów firmowych. Monitoring korzysta z lokalizatora GPS, dzięki czemu firma może obserwować, jak przemieszcza się należący do niej pojazd. Dzięki temu łatwo sprawdzić, czy kierowca porusza się wyznaczoną trasą, a także, na jakim jej etapie znajduje się obecnie. System korzysta z lokalizacji GPS za pomocą satelity, dlatego jest znacznie dokładniejszy niż inne metody lokalizowania.

2. Poprawa terminowości wykonywanych zleceń

Terminowość jest gwarancją zadowolenia odbiorców i nadawców towarów, a także ciągłości zleceń pozyskiwanych przez firmę transportową. Dzięki systemowi monitorowania tras przejazdu łatwiejsze jest dbanie o dotrzymywanie terminów, gdyż można na bieżąco śledzić, czy kierowca jest w stanie pokonać dany odcinek trasy w przewidywanym czasie. Dodatkowo monitoring od Get Vehicle Tracking umożliwia sprawdzenie, o której godzinie kierowca dotarł z ładunkiem do odbiorcy. Dane z systemu są potwierdzeniem dostawy w terminie w przypadku wystąpienia sporów.

3. Zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i przewożonych towarów

Monitoring Get Vehicle Tracking znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa kierowców oraz przewożonych przez nich ładunków. Dzięki niemu do firmy docierają alerty i powiadomienia, jeżeli samochód firmowy zboczy z wyznaczonej trasy lub opuści obszar, w którym miał się przemieszczać. Alert przyśpiesza udzielenie pomocy kierowcy oraz ułatwia namierzenie skradzionego samochodu wraz z ładunkiem.

4. Rzadsze awarie samochodów firmowych

W samochodach firmowych objętych monitoringiem rzadziej dochodzi do poważnych usterek technicznych. Przyczyniają się do tego dwie kwestie. Po pierwsze, kierowcy jeżdżą wolniej i ekonomiczniej, dlatego żywotność silnika i innych części eksploatacyjnych znacznie się wydłuża. Po drugie, w przypadku nadmiernego spalania paliwa, np. z powodu nagromadzenia nagaru, firma szybko zauważy, że spalanie samochodu jest nietypowo wysokie. Dzięki temu dokona się szybkiej naprawy i usunie się niewielką usterkę zanim dojdzie do poważnego uszkodzenia silnika.

5. Obniżenie kosztów zakupu paliwa

Koszt zakupu paliwa jest jednym z najwyższych wydatków w firmach transportowych. Samochody ciężarowe spalają nawet 35 litrów paliwa na każde przejechane 100 km. Korzystanie z systemu monitorowania tras przejazdu sprawia, że kierowcy częściej stosują się do zasad eco drivingu, a koszty zużycia paliwa spadają. Get Vehicle Tracking pobiera dane na temat spalania na kolejnych etapach trasy, dlatego pomaga odnaleźć przyczyny zbyt dużego zużycia benzyny.

6. Łatwiejsza praca logistyków i spedytorów

Logistycy i spedytorzy mają trudne zadanie zaplanowania tras przejazdu z różnymi ładunkami oraz ustalenia terminów ewentualnych doładunków. Ich praca polega na przygotowywaniu tras, jakimi poruszają się kierowcy, oraz na ustaleniu wszystkich szczegółów dotyczących przejazdu (czasu odpoczynku, dostosowania się do przepisów drogowych, ograniczeń w ruchu samochodów ciężarowych itp.). Dzięki ich pracy, firmy logistyczne działają prężnie i realizują większą liczbę zleceń na czas. Raporty pozyskiwane za pomocą Get Vehicle Tracking umożliwiają lepsze planowanie przejazdów tymi samymi trasami - spedytor może sprawdzić, jak długo pokonywał różne odcinki kierowca, a także, gdzie natknął się na problemy na trasie. Eksperci przewidują, że już niedługo samochody będą przetwarzać nawet do 25 GB danych na godzinę (tutaj źródło: https://getvehicletracking.co.uk/25-gb-data-per-hour-how-much-information-will-future-cars-collect/).

7. Automatyczne pozyskiwanie raportów dotyczących czasu pracy kierowców

Rozliczanie czasu pracy kierowców zawodowych jest dość skomplikowane, dlatego automatyczne raporty przygotowywane przez system monitorowania floty samochodowej są przydatne w każdej firmie transportowej. Dzięki nim łatwiej jest uniknąć złamania przepisów i przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowców. Nieprzestrzeganie prawa jest zagrożone nałożeniem wysokich kar finansowych, dlatego w interesie każdej firmy jest unikanie problematycznych sytuacji w rozliczaniu godzin spędzonych przez kierowców za kółkiem.

8. Monitorowanie transportu towarów wrażliwych

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Polski, każdy przejazd z towarami wrażliwymi musi być zgłoszony i monitorowany przez całą trasę, aż do przekroczenia granicy kraju. Niedopełnienie tego obowiązku grozi nałożeniem kary finansowej nawet na kierowcę, który zapomni o włączeniu lokalizatora. Towary wrażliwe to między innymi paliwa, olej napędowy, tytoń suszony oraz skażony całkowicie alkohol etylowy. Są to dość częste ładunki, dlatego system Get Vehicle Tracking pozwala uniknąć problemów w czasie ich przewożenia, zarówno gdy transporty są sporadyczne, jak i gdy firma trudni się ich przewożeniem znacznie częściej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
31℃
19℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
17.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro