Pogoda jutro Pogoda Poznań
0-6
BLOGI: RB
10 października 2017
Panu Waldemarowi Witkowskiemu
liczba odsłon: 411

Powiadają, że historia jest nauczycielką życia... Przeraziło mnie "przerażenia" Pana Witkowskiego ślubowaniem na Uniwersytecie Medycznym.

Przypomnę zatem fragment z Przysięgi Hipokratesa, na który tak wielu się powołuje, gdy rozmawia o kodeksie etyki lekarskiej:

 "Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją."


Bynajmniej nie jest to tekst chrześcijański, przysięga zaczyna się od słów "Przysięgam Apollinowi lekarzowi i Asklepiosowi, i Hygei, i Panakei

 oraz wszystkim bogom jak też boginiom, biorąc ich za świadków..."

Niektórzy pewnie zarzucą, że tekst archaiczny, zatem tu fragment Kodeksu Etyki Lekarskiej:

Art. 39. Podejmując działania lekarskie u kobiety w ciąży lekarz równocześnie odpowiada za zdrowie i życie jej dziecka. Dlatego obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem.

Zatem co Pana tak przeraża? Własne strachy? W końcu wszyscy powinniśmy pamiętać, że gdy rozum śpi budzą się demony. Zarówno na tzw. prawicy światopoglądowej jak i lewicy.

Polecam zaś modlitwę (spokojnie, nie chrześcijańską, a napisaną przez rabina-lekarza):

"O Boże, napełnij duszę moją miłością dla mej sztuki i dla wszystkich stworzeń. Nie dopuść aby pragnienie zarobku lub poszukiwanie sławy kierowały sztuką moją, gdyż wtedy wrogowie prawdy i miłości mogliby to wyzyskać i odsunąć mnie od szlachetnego obowiązku czynienia dobrze dzieciom Twoim.
Podtrzymuj siły mego serca, aby zawsze było gotowe służyć zarówno ubogiemu jak i bogatemu, przyjacielowi jak i wrogowi, człowiekowi dobremu, jak i złemu. Spraw, abym w tym, który cierpi, widział tylko człowieka.
Niechaj umysł mój w obcowaniu z chorymi pozostanie jasny, nieobarczony żadną myślą uboczną, ażeby wyraźnie uprzytomnił sobie, czego nauczyło go doświadczenie i wiedza, gdyż wielkie i wspaniałe są dociekania naukowe, których celem jest podtrzymywanie życia i zdrowia wszystkich stworzeń.
Spraw, aby moi chorzy mogli zaufać mnie i mojej sztuce. Jeśli nieuki potępiają mnie i wyśmiewają, spraw, aby kochanie mego zawodu było puklerzem, czyniącym mnie niewzruszonym, bym mógł wytrwać w prawdzie bez względu na znaczenie, rozgłos lub wiek moich nieprzyjaciół.

Użycz mi, Boże mój, wyrozumiałości i cierpliwości wobec chorych upartych i grubiańskich. Spraw abym we wszystkim był umiarkowany, lecz nienasycony w umiłowaniu wiedzy.
Oddal ode mnie przekonanie, że wszystko potrafię. Daj mi siłę, wolę i możność rozszerzania mych wiadomości, dzisiaj bowiem mogę odkryć w świadomości swojej rzeczy, których istnienia wczoraj nie przypuszczałem, ponieważ wiedza jest olbrzymia, a umysł ludzki sięga wciąż naprzód.

Mosze ben Majmon zwany też pod imionami Majmonides, Rambam, Abu Imran Musa Ibn Majmun,(ur. 1135 w Kordobie, zm. 13 grudnia 1204 w Kairze) 

WASZE KOMENTARZE
[1]
Ciekawy bardzo wpis. Można się paru rzeczy dowiedzieć. A Witkowski to się nadaje do pyskówek na fejsbuku jakie urządza sobie z Lewandowskim. Jeden lepszy od drugiego.
Witkowski jest po prostu żałosny i chyba za wszelką cenę chce się dostać do większej polityki, bo tam można zdobyć np. immunitet
Tekst Witkowskiego dotyczył panoszenia się KK w życiu publicznym. Szczerze, to czarni mnie też irytują.
Mam dziwne wrażenie (być może mylne), że za wieloma łapkami stoi sam pan Witkowski bądź ludzie od niego zależni. To świadczyłoby o jego strasznym tchórzostwie, o czym świadczy bez wątpienia to, że wyłączył możliwość komentowania swojego bloga. Przecież prawdziwa cnota krytyk się nie boi, panie Witkowski. Tym bardziej, kiedy sama ciągle krytykuje innych.
znam Pana Witkowskiego od 10 lat to człowiek odważy z zasadami proszę się odkryć i komentować na fb z otwarta przyłbicą
znam Pana Witkowskiego od 10 lat to człowiek rozważy z kwasami proszę się zakryć i komentować na pb z zamknieta przyłbicą
Apollin i Asklepios oraz Hygeia i Panakeia to seksowna wersja wielkich przedwiecznych i ich pomiotu
witkowski i jego zdychajaca up kiedy sie rozliczy z roznych przekretow kazdej czerwonej k przeszkadza kk.Po za tym na jego pysk juz nie moge patrzec ze spokojem
Pan Witkowski to człowiek "z zasadami" - ha, ha, ha, pytanie tylko, z jakimi zasadami? We mnie budzi obrzydzenie i zgadzam się, że jest także tchórzem, bo faktycznie wyłączył możliwość komentowania swoich wywodów - czegoś się boi?
Pan Witkowski to człowiek "z kwasami" - ha, ha, ha, pytanie tylko, z jakimi kwasami? We mnie budzi obrzydzenie i zgadzam się, że jest także tchórzem, bo faktycznie włączył możliwość komentowania swoich wywodów - czegoś się nie boi?
Witkowski to żenujący typ, nigdy mu nie wybaczymy jego prostactwa. Pan pewnie już nie pamięta ,jak Pan potraktował kobietę po chemioterapii, która ośmieliła się mieć inne zdanie i walczyć o dobro spółdzielni. Witkowski się boi ,że te jego łajdactwa wyjdą na jaw. Pamiętamy o wszystkim Panie W.
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.