blog background
 
Fontanny Poznania: Paweł Cieliczko
Poznań, fontanny, studzienki, pomniki, rzeźby
metka_epoznan
Fontanna w Zielonych Ogródkach
ok
77
not ok
0
liczba odsłon: 2266

Skwer Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego znajduje się u zbiegu ulic Strzeleckiej, Zielonej i Długiej. Jest najstarszym poznańskim zieleńcem miejskim, wytyczony został w 1840 roku, a miejski park zaprowadzono tutaj w 1870 roku. W 1881 roku wśród jego krętych alejek powstała pierwsza – nieistniejąca obecnie – fontanna ufundowana przez poznańskiego cieślę Stübera. Znajdowała się ona obok sali gimnastycznej, przed którą stał pomnik Friedricha Ludwiga Jahna.

1. Plac Zielony, lata 1905-1908.

Popiersie Friedricha Ludwiga Jahna ufundowane zostało w 1885 roku z okazji 25-lecia poznańskiego koła Männer-Turn-Verein (Męskiego Związku Gimnastycznego). Stanęło przed wejściem do hali sportowej przy Zielonych Ogródkach. Cynowy odlew popiersia Jahna wykonany został przez poznańskiego artystę Benna Sametzkiego. Cokół pomnika stanowiła granitowa kolumna z czarnym orłem ufundowana przez poznańskiego przedsiębiorcę budowlanego, kupca i przemysłowca – Antoniego Krzyżanowskiego. Jako że Jahn popierał politykę Bismarcka, jego pomnik został zniszczony po opanowaniu Poznania przez Polaków. 

Pisząc o Zielonych Ogródków w okresie międzywojennym, muszę oddać głos profesorowi Zbigniewowi Zakrzewskiemu, który od 2008 roku jest patronem tego skweru.

Dalszą część południowej strony ulicy Zielonej wypełniają poczciwe, z dziecięcych zabaw dobrze mi znane Zielone Ogródki. Był to dawniej jeden z nielicznych terenów rekreacyjnych w śródmieściu. Ogródki powstały w końcu zeszłego stulecia. Były miejscem wytchnienia dla zamieszkujących tę okolicę rencistów i w ogóle osób starszych oraz terenem wesołych igraszek najmłodszego pokolenia. Jesienią 1938 roku dokonano na obszarze Zielonych Ogródków pewnych ulepszeń. Poszerzono basen, w pobliżu nie istniejącej dziś sali gimnastycznej Stelli zrobiono specjalne podwyższenie dla dzieci, cały ogród otoczono żywopłotem i urozmaicono świeżo posadzonymi topolami. 

Oryginalny drzewostan przetrzebiony został podczas mroźnych zim 1939 i 1940 roku, a ocalałe drzewa zniszczone zostały w trakcie obstrzału artyleryjskiego, podczas walk o Poznań w 1945 roku.

2. Skwer Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego.

Smutny, zapuszczony skwer przebudowany został na początku XXI wieku, a 19 grudnia 2008 roku otrzymał imię Zbigniewa Zakrzewskiego, ekonomisty związanego z Poznaniem, autora najlepszych spacerowników po XX-wiecznym Poznaniu. Na uporządkowanym skwerze zbudowana została oryginalna fontanna, przedstawiająca zadbanego i dobrze odżywionego mieszkańca miasta z parasolem (tzw. profesora), a także tańczącą dziewczynkę oraz chłopca i psa, z niepokojem wyczekujących deszczu. Autorem rzeźb nawiązujących do zagrożeń ekologicznych XXI wieku był Norbert Sarnecki, projektant pobliskiego Nie-pomnika.

3. Pomnik tzw. profesora.

W 2010 urządzenia fontanny zostały uszkodzone (zalane) w wyniku przejścia przez Poznań fali powodziowej. Przerwa w ich funkcjonowaniu trwała jednak tylko kilka miesięcy i w upalne dni dzieci i dorośli znów mogą chłodzić się wodą czy mgiełką rozpryskującą się wokół fontanny.

 

Paweł Cieliczko

 

Bibliografia:

  1. Paweł Cieliczko, Zielone Ogródki [w:] Poznański przewodnik literacki, red. P. Cieliczko i J. Roszak, Poznań 2013, s. 399.
  2. Waldemar Karolczak, Parki publiczne, skwery i promenady dawnego Poznania, „Kronika Miasta Poznania” 1993, nr 3-4, s. 42 i nast. 
  3. W. Molik, Poznańskie pomniki w XIX i na początku XX wieku, „Kronika Miasta Poznania” 2001, nr 2, s. 7-40.
  4. Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań 1985, s. 77.

 

Zdęcia:

  1. poznan.fotopolska.eu
  2. Tomasz Koryl
  3. Tomasz Koryl
więcej zdjęć na
www.facebook.com/PomnikiPoznania/

 

 

 

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
FONTANNY POZNANIA
fontannypoznania.epoznan.pl
RSSsend_message
Paweł Cieliczko – magister historii, doktor literaturoznawstwa, pomysłodawca pierwszego literackiego bedekera po Poznaniu, twórca i redaktor „Poznańskiego Przewodnika Literackiego” – internetowego informatora o wielkopolskim życiu literackim, założyciel Fundacji Kochania Poznania, autor opowiadań kryminalnych retro rozgrywających się w mieście nad Wartą, inicjator stworzenia szlaków kulturowych „Poznańskie legendy” oraz „Kryminalny Poznań”. Obecnie pracuje nad serią książek, w których zamierza udowodnić, że Poznań jest najbardziej romantycznym polskim miastem.
POLECANE STRONY
www.poznanskielegendy.pl
www.pomnikipoznania.pl
www.poznanski.przewodnikliteracki...
ARCHIWUM WPISÓW
Fontanna Wolności (15 lut 2017)
Fontanna w Zielonych Ogródkach (20 lip 2016)
Fontanna Pegaza (22 cze 2016)
Fontanna Lwów (4 cze 2016)
Fontanna Felderhoffa (20 maj 2016)
Fontanna Fryderyka III (16 maj 2016)
Studnia Kronthala (Fontanna Lederera, Fontanna z delfinami) (4 maj 2016)
Fontanna Perseusza (25 kwi 2016)
Studzienka Taschnera (11 kwi 2016)
Studzienka Madonny Sykstyńskiej (2 kwi 2016)
Studzienka Higei (24 mar 2016)
Studzienka Bamberki (17 mar 2016)
Fontanna Marsa (8 mar 2016)
Fontanna Neptuna (2 mar 2016)
Fontanna Apolla (23 lut 2016)
Fontanna Prozerpiny (17 lut 2016)
Fontanny na Starym Rynku (13 lut 2016)
Pomnik św. Jana Nepomucena (10 lut 2016)
Czy znacie jakieś fontanny i studzienki w Poznaniu? (8 lut 2016)
Witam serdecznie na moim blogu :) (7 lut 2016)