blog background
 
OlgaO: Olga O... zdrowiu
szpitale, zdrowie
metka_epoznan
Jak sprząta się szpitale? Niełatwa szkoła czystości
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 21

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków do pełnienia obowiązków. Jednakże szczególnym przypadkiem miejsc, w których sprzątanie stanowi priorytet dla zdrowia, a często i życia osób tam przebywających, są szpitale i przychodnie. Wdrożenie odpowiednich procedur, korzystanie ze specjalistycznego sprzętu i środków, to niezbędne elementy, mające na celu zabezpieczenie zarówno pacjentów, jak i personelu.

 

Różne zakłady pracy wymagają odmiennej specyfiki prowadzenia prac porządkowych. W większości przypadków mamy do czynienia z usuwaniem bieżących zanieczyszczeń pojawiających się na powierzchniach płaskich (płytkach, dywanach) - takie działania nie tylko sprawiają, że wnętrza wyglądają bardziej estetycznie, ale zmniejszają ryzyko wypadków. Tymczasem czyszczenie bardziej wymagających placówek, takich jak szpitale, wymaga działania na wielu poziomach — oprócz walki z brudem jako takim, musimy zlikwidować znajdujące się na powierzchniach drobnoustroje.

 

Czyszczenie szpitala krok po kroku

 

Sprzątanie placówek medycznych powinno odbywać się ze szczególną uwagą, kluczem jest wprowadzenie właściwych procedur i kontrolowanie, czy każdy pracownik skrupulatnie się do nich stosuje. Oprócz standardowego czyszczenia, któremu podlegają zarówno podłogi, jak i siedzenia, blaty, czy klamki, w przypadku szpitali wyróżnia się też dwa dodatkowe typy zadań. Dekontaminacja, polegająca na oczyszczeniu danej powierzchni z substancji biologicznych — dotyczy to szczególnie pomieszczeń, w których odbywają się zabiegi, np. sal operacyjnych, ponieważ dekontaminacja dotyczy m.in. usuwania krwi. Szczególnie ważnym elementem jest sterylizacja, czyli całkowite usunięcie drobnoustrojów z danego przedmiotu. Szpitale to placówki, w których znajdują się pomieszczenia przeznaczone do różnych zadań — od poczekalni i recepcji, po sale dla chorych, czy sale zabiegowe — dlatego też instrukcja sprzątania każdego z nich powinna być dobrana do specyfiki danego pokoju. Czyszczenie sal, w których następuje rotacja chorych, powinno być prowadzone w sposób kompleksowy nie tylko w kwestii powierzchni, ale również wszystkich przedmiotów, z których korzystał dany pacjent. Jest to niezbędne, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów, a tym samym nie narażać następnych osób korzystających z danego pomieszczenia na zachorowanie. Stosowane są w tym celu specjalistyczne środki i urządzenia.

 

Profesjonalne narzędzia — czym czyścić placówki medyczne?

 

Wiele płynów stosowanych podczas sprzątania standardowych powierzchni, nie sprawdzi się w przypadku specyficznego środowiska medycznego. Dlaczego? Ponieważ nie są w stanie zlikwidować bakterii, czy wirusów, czyli tego, co w obszarze pomieszczeń szpitalnych stanowi największe niebezpieczeństwo. Z tego właśnie powodu do sprzątania szpitali wykorzystywane są specjalistyczne płyny i detergenty o działaniach bakteriobójczych i grzybobójczych. Szpitale to też obiekty – zazwyczaj – wielkopowierzchniowe, dlatego powszechnie wykorzystuje się w nich maszyny czyszczące. Tego rodzaju urządzenia umożliwiają szybsze i bardziej staranne sprzątanie powierzchni płaskich z wykorzystaniem narzędzi dedykowanych dla danego typu pomieszczenia. Na rynku dostępne są modele zasilane bateryjnie oraz kablowo, jednymi z chętniej wybieranych są urządzenia firmy Numatic.

 

Czy warto zainwestować w outsourcing?

 

Placówki medyczne decydują się na zlecenie wielu aspektów swojej działalności firmom zewnętrznym. Może dotyczyć to np. prania pościeli i ubrań, cateringu, ale też… czyszczenia powierzchni. Zwolennicy zatrudniania własnych pracowników wskazują, że w takim przypadku można łatwiej kontrolować ich pracę i dostosowywać do panujących procedur. Z kolei decydując się na outsourcing, w większości przypadków możemy liczyć się z niższymi kosztami usługi. Co więcej, profesjonalne firmy sprzątające zapewniają odpowiednio przeszkolony personel, stosowanie specjalistycznych środków oraz zastosowanie kosztownych maszyn, do których należą np. szorowarki. W specyficznych pomieszczeniach medycznych należy zwracać uwagę na dezynfekcję powierzchni, dlatego też stosuje się w tym celu m.in. myjki parowe. Na zakup każdego z tych urządzeń należy przeznaczyć niemałą kwotę, dlatego każdy zarządca szpitala powinien starannie zastanowić się, która opcja sprawdzi się lepiej w danej placówce.

 

Kompleksowe czyszczenie szpitali to zadanie wymagające niezwykłej dokładności i zastosowania niezawodnego sprzętu. Z pewnością nie powinno się oszczędzać, np. przez zakup wątpliwej jakości środków dezynfekujących. Przywiązując odpowiednią staranność do sprzątania placówek medycznych, sprawimy, że staną się przestrzeniami znacznie bezpieczniejszymi dla wszystkich — od pacjentów, po lekarzy i pielęgniarki.

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Natalia Cofta