blog background
 
Jacek: Rekuperacja
rekuperacja, wentylacja, gwc, wymiennik ciepła
metka_epoznan
Rekuperacja - dlaczego warto się zdecydować?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 19

Rekuperację nazywamy wentylacją mechaniczną, która cechuje się odzyskiem ciepła. Jej montaż zapewnia w mieszkaniu świeże, czyste i zdrowe powietrze. Dzięki temu w dużym stopniu wpływa na komfort życia każdego dnia. Aby jednak prawidłowo działała trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Obecnie w Polsce rekuperacja staje się coraz bardziej popularna, a wręcz powszechna. Tak jak niegdyś klimatyzacja, rekuperacja przestaje być już luksusem. Wielu traktuje ją jako standard wyposażenia domu.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż rekuperacji?

Zdaniem specjalistów rekuperatory zamontowane w budynku mieszkalnym mają bardzo duży wpływ na jakość i komfort naszego codziennego życia. Decydując się na montaż należy pod uwagę wziąć trzy aspekty:

  • energooszczędność 
  • zdrowie i doskonałe samopoczucie 
  • komfort 

Główne zalety rekuperatorów 

Rekuperacja ma ogromną ilość zalet. Warto wymienić:

  • Sprawną wentylację wszystkich pomieszczeń, ponieważ urządzenia zapewniają szybką wymianę powietrza. Dodatkową zaletą jest to, że powietrze, które dociera do poszczególnych pomieszczeń jest oczyszczone, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Dzięki rekuperacji oddychamy powietrzem oczyszczonym z dwutlenku węgla i nieprzyjemnych zapachów. 
  • Oszczędność na wentylacji, albowiem montaż rekuperacji sprawia, że nie musimy dodatkowo kupować okien z mikronawiewnikami, bądź też montować tanie przeszklenia. 
  • Oszczędność na ogrzewaniu, ponieważ rekuperatory zmniejszają zapotrzebowanie budynku na ciepło. Tym samym koszt ogrzewania może zmniejszyć się nawet o czterdzieści procent. 
  • Świeże, zdrowe powietrze w mieszkaniu, gdyż urządzenie zapewnia ciągłe utrzymanie czystości powietrza, którym oddychamy. Powietrze, które urządzenie zaciąga z zewnątrz jest filtrowane, dlatego czyste dociera do naszych płuc. Aby jednak urządzenie mogło poprawnie działać w tej kwestii musimy regularnie wymieniać filtry. Warto także zainstalować jonizator, dzięki któremu wyeliminujemy jony dodatnie, jakie to emituje sprzęt elektroniczny. 
  • Idealny komfort mieszkania i troska o zdrowie. Rekuperator sprawia, że w mieszkaniu zmniejsza się ryzyko powstawania przeciągów, ponieważ nie musimy bardzo często otwierać okien w celu wietrzenia. Dzięki temu obniża się także wilgotność w mieszkaniu, oraz pozbywamy się trudnych i uciążliwych zapachów. 

Czy może zdarzyć się awaria rekuperator?

Rekuperatory to nowoczesne urządzenia, dzięki którym jakość powietrza w naszym domu jest zawsze bardzo wysokiej jakości. Jednakże warto mieć na uwadze, że jak każde inne urządzenie, czasem może ulec awarii. Można jednak w łatwy sposób jej zapobiegać, ponieważ wiele zależy od tego czy nasza instalacja jest prawidłowo zaprojektowana i zamontowana. Urządzenie posiada gwarancję na instalację, która sięga nawet dziesięciu lat. 

Uciążliwy hałas w mieszkaniu?

Wiele osób, które zastanawiają się nad instalacją rekuperatora, zadaje pytanie czy urządzenie w trakcie pracy wytwarza hałas. Można powiedzieć, że hałas jest bardzo niewielki i w dużej mierze zależy od intensywności wentylacji i prawidłowego zaprojektowania a także od montażu systemu. Warto zadbać także o mniejszą intensywność pracy urządzenia w nocy. Najbardziej wymagający klienci mogą zainstalować elementy tłumiące hałas, między innymi puszki rozprężne lub tłumiki montowane za centralą. 

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
JACEK
rekuperacja.epoznan.pl
RSSsend_message
Miłośnik systemów wentylacyjnych, rekuperacji, wentylacji mechanicznej i wymienników ciepła.
ARCHIWUM WPISÓW
Rekuperacja - dlaczego warto się zdecydować? (24 lut 2019)
Zdjęcie: Marcin Klimek