blog background
 
agencjawidoczni: Marketing internetowy
marketing, internet, widoczni, Poznań
metka_epoznan
Mieszkanie na kredyt, czy gotówkę? Ile trzeba oszczędzać na własne cztery kąty
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 17

 Podejmując decyzję o zakupie mieszkania musimy również zastanowić się, jak sfinansować tę inwestycję. Możliwości są dwie: kredyt lub transakcja gotówkowa. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Ile kosztują mieszkania w Polsce?

Na cenę nieruchomości wpływ ma typ nieruchomości (pierwotna lub wtórna), rok wybudowania obiektu, to czy mieszkanie znajduje się w centrum miasta, czy na jego obrzeżach, metraż, a także standard - dodatkowy garaż, balkon czy ogród. Najdroższe mieszkania z rynku pierwotnego to nieruchomości zlokalizowane w dużych miastach. Prym pod tym względem wiedzie Warszawa, następne w kolejności są inne duże miasta takie jak: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań czy Wrocław.


Ceny mieszkań wciąż rosną, można to zaobserwować na podstawie danych NBP. Poniższy wykres obrazuje wzrost ofertowych cen za m2 na podstawie średnich z Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia 
.

wykres opracowany na podstawie:

https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan.xlsLepiej za gotówkę czy na kredyt? Jak kupić mieszkanie?

Dla większości konsumentów to rozważanie niestety wyłącznie teoretyczne. Mało kto ma tyle cierpliwości i samozaparcia, by odkładać co miesiąc przez przynajmniej kilka lat całą lub większą część wypłaty. Zakładając, że pensja wynosi tyle, co średnie wynagrodzenie w kraju, a naszym celem jest zakup mieszkania o powierzchni 50m2, to musielibyśmy oszczędzać na nie prawie 8,5 roku, i to tylko przy założeniu, że odkładać będziemy całą wypłatę. Jeśli jednak mamy duże oszczędności lub weszliśmy w posiadanie kwoty odpowiedniej by dokonać gotówkowego zakupu mieszkania - otrzymaliśmy darowiznę lub spadek, to warto rozważyć transakcję gotówkową.


Coraz więcej młodych małżeństw i rodzin z dziećmi decydując się na wspólny dom wybiera jednak kredyt. Profesjonalne firmy deweloperskie często oferują także kompleksowe doradztwo w zakresie aktualnych stop procentowych oraz tego, która oferta banku będzie najkorzystniejsza.


Zakup mieszkania za gotówkę

Kupując mieszkanie za gotówkę w przypadku inwestycji z rynku wtórnego operacja przebiega szybciej - sprzedający są też bardziej skłonni do negocjacji. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego nie ma aż takiej różnicy. Jedynym plusem jest fakt, że nie obciążamy swojej zdolności kredytowej. Czy transakcja gotówkowa ma swoje wady? Zakup mieszkania za gotówkę często wiąże się z inwestycją w nieruchomość oszczędności życia. W przypadku nagłych sytuacji życiowych takich jak choroba, czy utrata pracy, brak nam tzw. poduszki finansowej, czyli oszczędności, które zapewniłyby asekurację finansową.

Zakup mieszkania na kredyt

Kredyt hipoteczny to co prawda zobowiązanie na wiele lat, ale dostosowane tak, by umożliwić komfortowe spłacanie rat. Co zyskujemy? Wymarzone mieszkanie niemal od zaraz, nawet jeśli fizycznie nie posiadamy potrzebnej kwoty. W tym samym czasie możemy gromadzić oszczędności, które zabezpieczą nas i naszą rodzinę na przyszłość.

Doradztwo kredytowe

Na finansowanie zakupu mieszkania należy zawsze patrzeć indywidualnie. Jeśli aktualnie budżet nie pozwala na gotówkowy zakup nieruchomości, a prognozy na najbliższą przyszłość również tego nie uwzględniają, warto zastanowić się nad kredytem i skorzystać z korzystnego rozwiązania. Firmy deweloperskie oferują fachowe doradztwo finansowe i podpowiedzą najkorzystniejszy kredyt, analizując oferty różnych banków. Wieloletnie doświadczenie doradców finansowych sprawia, że dobrany kredyt jest optymalny, uwzględnia potrzeby i możliwości finansowe klienta. Zapewnienie wsparcia podczas całego postępowania - od sprawdzenia zdolności kredytowej, podczas procesu kompletowania dokumentacji, a także podczas okresu kredytowania i po jego zakończeniu to ogromny komfort dla kredytobiorcy.


Autor: Joanna Jakubowska, PB Lechbud

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
AGENCJAWIDOCZNI
agencjawidoczni.epoznan.pl
RSSsend_message
Stworzyliśmy pierwsze w Polsce Centrum Marketingu Internetowego. To nie tylko nowa siedziba firmy. To również nowoczesna przestrzeń do realizacji warsztatów i otwartych spotkań związanych z marketingiem internetowym i rozwojem biznesu online.

Jest to w pełni inwestycja agencji Widoczni, która podjęła decyzję o budowie własnej siedziby w odpowiedzi na dynamiczny rozwój i coraz większe potrzeby zespołu. Wysokie oczekiwania mógł spełnić tylko budynek powstały w oparciu o indywidualny projekt.
POLECANE STRONY
widoczni.com
nowymarketing.pl
marketerplus.pl
ARCHIWUM WPISÓW
Mieszkanie na kredyt, czy gotówkę? Ile trzeba oszczędzać na własne cztery kąty (26 lut 2019)
WIELKOPOLSKA - KRAINA MALOWNICZYCH JEZIOR (29 sty 2019)
Zamieszkaj w Lesznie w domu swoich marzeń! (14 wrz 2018)
Trend przeprowadzek z centrum Poznania do miejscowości okolicznych - skąd się bierze? (26 mar 2018)
Z budki telefonicznej do internetu… czyli, jak zaczynały agencje w latach 90.? (14 mar 2018)
Rynek pracy nie chce humanistów? Są branże, które temu zaprzeczają (18 sie 2017)
Kampania AdWords czy pozycjonowanie szerokie – na co się zdecydować? (14 lip 2017)
Jak budować wizerunek firmy w sieci? (7 lip 2017)