blog background
 
Jan Zujewicz : Staromiejskie blubry
Rada Osiedla Stare Miasto
metka_epoznan
Spalarnia śmieci w Poznaniu już była
ok
9
not ok
1
liczba odsłon: 1359

Tuż przed świętami wybrano firmę, która zbuduje spalarnię odpadów w Poznaniu. Wydarzenie to odnowiło debatę publiczną nad tą inwestycją. Pytanie tylko, czy zdajemy sobie sprawę, że Poznań miał już spalarnię śmieci?

1

<< na zdjęciu: dawna spalarnia dzisiaj. Fot. pl.wikipedia.org

Budynek spalarni powstał w 1927 roku na Wilczaku z inicjatywy Cyryla Ratajskiego. Zaprojektowany przez Stanisława Kirkina, zbudowany z czerwnej cegły, pociąga przede wszystkim swoim postindustrialnym charakterem. Do dziś jego kształt pozostał niezmieniony, choć cały kompleks, w który wchodziły również budynki mieszkalne czy administracyjne, w przeszłości był znacznie większy.

Spalarnię otwarto 4 grudnia. Był to pierwszy taki obiekt w całej wschodniej Europie. Działanie zakładu przerwał wybuch II wojny światowej, w czasie której budynek uległ zniszczeniu. Po wojnie jednak odbudowano go i od roku 1955 na Wilczaku znów spalano śmieci. W 1957 roku funkcjonowanie spalarni zostało wstrzymane ze względów ekonomicznych.

Odtąd już nigdy nie pełniła swojej dawnej funkcji. Z czasem zamieniono ją w magazyny, halę targową, warsztaty, myjnię samochodową – cokolwiek, byle by zmniejszyć koszty utrzymania budynku.

2

Pierwsza spalarnia w całej środkowo-wschodniej Europie zaraz po wybudowaniu – rok 1927 (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe).

Wzór ekologicznej innowacji

Dziś ówczesna spalarnia mogłaby uchodzić za wzór w zakresie ochrony środowiska i recyklingu. W czasach świetności spalone śmieci przerabiane były bowiem na żużel, używany jako dodatek do mas bitumicznych do budowy dróg. Ze spalin pochodzących z obiektu tworzono również płyty chodnikowe, krawężniki, rury kanalizacyjne, słupy i schody.

Co dalej?

Dzisiaj obiekt, wraz z przyległym terenem, należy do Agrobexu. Poznański deweloper pierwotnie planował budowę bloków, a w samym budynku spalarni chciał zlokalizować lofty. Koncepcja z czasem zmieniła się i miało tam powstać centrum kulturowe. Do dzisiaj jednak żadnych zmian nie widać. A szkoda, bo w spalarni tkwi duży potencjał. Budynek nie leży na Starym Mieście, ale każdemu poznaniakowi powinno zależeć, żeby takie budynki zyskiwały drugie życie.

Więcej o starej spalarni śmieci w Poznaniu możesz przeczytać na www.zujewicz.pl/spalarnia-smieci-w-poznaniu-juz-byla

3

Lokalizacja starej spalarni na zdjęciu satelitarnym. Fot. mapy.google.pl

 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarUporekMarcepanowicz: Panie Janie! Nie na Wilczaku tylko na Szelągu! A dokładniej: na Szelągu przy ulicy Wilczak. Pisze pan, że miało powstać centrum kulturowe? Nie bardzo rozumiem co to takiego. Proszę o wytłumaczenie. Pozdrawiam serdecznie!
dodano: Niedziela, 2013.01.13 18:27
ok
2
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarJanZujewicz: Szeląg, Wilczak - trudno powiedzieć. Być może to już Szeląg, nie chcę się kłócić. Myślę, że granica między tymi fyrtlami jest dość płynna i to jest właśnie najbardziej urokliwe w nich! :) Co do centrum kulturowego - myślę, że byłoby to miejsce - działające na zasadach komercyjnych, bo to prywatny teren - w którym każdy znalazłby coś dla siebie - mógłby przyjść na koncert, wystawę, ale także zjeść kolację czy przywieźć dziecko na kolację. Chyba wzorem takiego miejsca jest SPOT przy Dolnej Wildzie. Więcej informacji znajdzie Pan w artykule Gazety Wyborczej: LINK Z resztą, w sprawie przeznaczenia budynku pytania proszę kierować do właściciela budynku, czyli Agrobexu. Tylko on może dysponować budynkiem.
dodano: Niedziela, 2013.01.13 23:55
ok
3
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarJanZujewicz: Poprawny link: LINK
dodano: Niedziela, 2013.01.13 23:56
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: UporekMarcepanowicz: Panie Janie! Nie na Wilczaku tylko na Szelągu! A dokładniej: na Szelągu przy ulicy Wilczak. Pisze pan, że miało powstać centrum kulturowe? Nie bardzo ...
Dziękuję za odpowiedź oraz za link. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na pewien fakt, mianowicie, że nie można mówic odwóch różnych fyrtlach: Wilczak oraz Szeląg. Obszar Szeląga obejmuje ulice: Szelągowska od Bramy Szelągowskiej (Wielkiej Sluzy) do ul. Winogrady, dalej wzdłuż linii ulicy Winogrady do mniej więcej obszaru klubu Posnania i dalej na północny wschód, aż do Wilczego młyna. Nazwa ta jest bardzo stara, w zasadzie jeszcze z XVI wieku. Natomiast nazwa Wilczak, to tak naprawde nazwa ulicy nadana w latach 20. XX wieku (obecnie także nazwa osiedla na Szelągu). Zwyczajowo dużo ludzi używa jednak nazwy Wilczak w okresleniu do całego tego rejonu miasta. jest to pewna niesprawidłowość kaleczącahistorię tego rejonu. Na szczęście podczas wymiany tabliczek z nazwami ulic zamieszczono poprawną nazwę rejonu: Szeląg. Tyle mojego marudzenia w tym temacie. :)
dodano: Poniedziałek, 2013.01.14 12:38
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarJanZujewicz: Ok, w takim razie Szeląg nie Wilczak :) zaraz poprawiam i wręcz zachęcam do większej ilości marudzenia, bo im więcej merytorycznych komentarzy, tym lepiej! I oczywiście w pierwszym moim komentarzu (dopiero teraz zauważyłem ten błąd) miało być "przywieźć dziecko na zajęcia", a nie na "kolację" :)
dodano: Poniedziałek, 2013.01.14 22:26
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: JanZujewicz: Ok, w takim razie Szeląg nie Wilczak :) zaraz poprawiam i wręcz zachęcam do większej ilości marudzenia, bo im więcej merytorycznych komentarzy, tym le...
Pozdrawiam! :)
dodano: Wtorek, 2013.01.15 16:12
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.