Pogoda jutro Pogoda Poznań
-1-5

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Naszemu czytelnikowi wybuchł e-papieros. Są niebezpieczne?
KaT | aktualizacja: Poniedziałek, 3 2017 roku, godzina 20: 1

Moda na e-papierosy kilka lat temu dotarła do Polski. Wraz z nią pojawiły się informacje o wybuchających elektronicznych papierosach. Tym razem do takiego zdarzenia doszło w Poznaniu.

Naszemu czytelnikowi wybuchł e-papieros. Są niebezpieczne?
czytelnik

- 19 marca podłączyłem swojego nowego e-papierosa, by go naładować. Po kilkunastu minutach ładowania e-papieros zapalił się i wybuchł. Dzięki natychmiastowej reakcji z mojej strony nie doszło do pożaru jednak zniszczył szafkę i panele - napisał do nas czytelnik.

Nasz czytelnik miał sporo „szczęścia” - e-papieros wybuchł bowiem w trakcie ładowania i nie spowodował obrażeń u mężczyzny. Inaczej było w przypadku Amerykanina, któremu w styczniu e-papieros wybuchł w trakcie palenia. Wybuch spowodował oparzenia twarzy, jamy ustnej oraz szyi. Mężczyzna stracił też siedem zębów. Amerykanin opisał swoją historię na Facebooku, by uzmysłowić osobom korzystającym z e-papierosów, że bywają one niebezpieczne.

Już w ubiegłym roku media rozpisywały się o innych przypadkach wybuchów e-papierosów. Jeden z nich wybuchł w kieszeni mężczyzny przed klubem we Francji. Rannego trzeba było przewieźć do szpitala z poparzeniami ciała. Do podobnej sytuacji doszło w trakcie przejazdu kolejką górską - e-papieros także wybuchł w kieszeni powodując obrażenia nie tylko u jego właściciela, ale też siedzącej obok nastolatki.

W e-papierosach, podobnie jak w smartfonach, stosuje się baterie litowo-jonowe. Jeśli wbudowana bateria zostanie uszkodzona (czy to w wyniku przegrzania, niewłaściwego użytkowania czy wady fabrycznej), zachodzą gwałtowne reakcje chemiczne, które mogą doprowadzić do zapalenia się urządzenia bądź eksplozji.

Jak uchronić się przed wybuchem e-papierosa? Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z palenia, ale wielu z pewnością się na to nie zdecyduje. Warto więc pamiętać, by baterie i ładowarki do e-papierosów były kupowane w sprawdzonych źródłach i wyprodukowane przez sprawdzone firmy. Nie zostawiajmy też urządzenia w trakcie ładowania bez nadzoru.