Pogoda jutro Pogoda Poznań
2313

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Suchy Las: otwarcie Laboratorium Energii Odnawialnej
j | aktualizacja: Czwartek, 9 2009 roku, godzina 17: 1

W środę przy składowisku odpadów w Suchym Lesie powstało Laboratorium Energii Odnawialnej. Można w nim zobaczyć doświadczenia fizyczne z wykorzystaniem energii słonecznej i wiatrowej. Wszystko to przygotowano z myślą o uczniach - zajęcia mogą być uzupełnieniem lekcji fizyki.

Laboratorium Energii Odnawialnej uruchomione na składowisku odpadów w Suchym Lesie ma służyć głównie młodym do upowszechniania wiedzy o przedsięwzięciach związanych z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Laboratorium stanowić będzie doskonałe i praktyczne uzupełnienie zajęć z fizyki i przedmiotów zawodowych szkół elektrycznych. Laboratorium wyposażone jest w turbiny wiatrowe o osi poziomej i pionowej, moduły fotowoltaiczne - polikrystaliczny i monokrystaliczny. Pieniądze - 50 tysięcy złotych na zakup tych urządzeń Zakład Zagospodarowania odpadów wywalczył w konkursie. Pieniądze na specjalistyczny sprzęt dał Wojewódzki fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Jak się okazuje to właśnie Wielkopolska jest jednym z najkorzystniejszych regionów w naszym kraju pod względem zasobów energii wiatru. Osoby odwiedzające składowisko będą mogły zapoznać się z zagadnieniami związanymi z produkcją "zielonej energii", z wiatru i słońca. Laboratorium w Suchym Lesie można natomiast odwiedzić po wcześniejszym zgłoszeniu w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów lub na składowisku.