Zieloni wygrali, choć nic nie zmieniali. Warta Poznań - Wisła Kraków 2:1

W meczu 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy Warta Poznań pokonała w Grodzisku Wielkopolskim Wisłę Kraków.

Trener Tworek musi mierzyć się z ogromnymi problemami kadrowymi - na boisku pojawił się tylko jeden nominalny skrzydłowy, a na ławce zasiadło zaledwie pięciu graczy, wśród których było dwóch bramkarzy.

Goście objęli prowadzenie po rzucie rożnym. Do dośrodkowanej piłki najwyżej wyskoczył Mehremić i uderzył ją w światło bramki. Wydawało się, że Bielica miał szansę na interwencję, futbolówka odbiła się jednak od Laskowskiego, zmieniając tor lotu i wpadając do siatki.

Tempo meczu nie imponowało. Wisła często głęboko się cofała, Warta starała się to wykorzystać, brakowało jednak kreatywności w ataku,

Wyrównanie mogło paść trochę "z niczego". Sędzia odgwizdał rzut wolny w bocznym sektorze (Jakóbowski zrobił wiele, żeby "przekonać" do tego arbitra), Trałka posłał mocne dośrodkowanie w pole karne, a ręką zagrał Abramowicz. Do jedenastki podszedł Trałka, ale uderzył nad bramką.

Do końca pierwszej połowy Warta starała się coś wskórać, Wisła sprawiała jednak wrażenie zespołu grającego dość pewnie i dowiozła prowadzenie do przerwy.

Szkoleniowiec Zielonych słynie z umiejętności dotarcia do swoich graczy i w przerwie ewidentnie mu się to udało. Zieloni ruszyli do ataków, a wyrównanie dał po bardzo ładnej akcji Grzesik, wykańczając podanie Czyżyckiego.

Warta jak dobry bokser poszła za ciosem i kolejny gol był kwestią czasu. Znów ważną rolę odegrał Grzesik, który tym razem mocno dograł z prawej strony w pole karne, a tam sprytem wykazał się Kuzimski i dał gospodarzom prowadzenie.

Upływający czas działał na korzyść Wisły. Goście dokonali pięciu zmian, Zieloni cały czas grali tym samym składem. Nie przeszkodziło im to jednak w dobrym ustawianiu się w obronie, a w razie okazji wychodzeniu z kontratakiem.

Dość powiedzieć, że Biała Gwiazda po zmianie stron nie oddała choćby jednego celnego strzału na bramkę Warty.

Ostatecznie Zieloni utrzymali prowadzenie do samego końca. W ostatnich minutach gospodarze imponowali nie tylko ambicją i wolą walki, którą nadrabiali potworne zmęczenie, ale i spokojem - po odbiorze piłki nie było mowy o wybijaniu piłki na oślep, zamiast tego było mądre utrzymywanie się przy niej i szukanie okazji do "urwania" choćby kilku sekund.

Warta znów potwierdziła, że im większe ma problemy, tym lepiej się spisuje. Zieloni mają na koncie 13 punktów i wykonali kolejny, bardzo ważny krok w kierunku utrzymania.

Warta Poznań - Wisła Kraków 2:1 (0:1)

Warta: Bielica - Grzesik, Kieliba, Iwanow, Kiełb, Trałka, Kuzdra, Laskowski, Czyżycki, Jakóbowski, Kuzimski

Rezerwowi: Lis, Przybylak, Handzlik, Szmyt, Smykowski

Wisła: Lis - Abramowicz, Mehremić, Frydrych, Burliga - Chuca (Żukow 73'), Kuveljić (Basha 73;), Plewka - Savić (Yeboah 60'), Brown Forbes (Beqiraj 80'), Jean Carlos (Buksa 81').

Rezerwowi: Buchalik, Basha, Boguski, Żukow, Beqiraj, Hoyo-Kowalski, Yeboah, Szot, Buksa.

90
3 minuty doliczone
82
Kontra Wisły, piłka trafiła na 16. metr do Bashy, ale jego uderzenie zostało zablokowane
75
Błąd Bielicy, piłka przeszła mu pomiędzy rękawicami, dobrze asekurował jednak Kiełb
74
Zagranie w pole karne Warty, czujny był jednak Kieliba
72
Ciężko pracuje Warta w defensywie, piłkę rozgrywa głównie Wisła
70
20 minut do końca regulaminowego czasu gry
68
Szczęście Warty! Niepilnowany na 11. metrze Burliga uderzył obok bramki
67
Dośrodkowanie pod bramkę Warty, zamieszanie, gościom nie udało się jednak oddać strzału
67
Akcja Wisły prawą stroną, Kiełb wybił piłkę na rzut rożny
65
Warta pracuje teraz w defensywie, problemem może być brak pola manewru w zmianach
63
Żółta kartka za faul dla Laskowskiego
63
Ładna akcja Jakóbowskiego na lewej stronie, dośrodkowanie, ale obrońcy wybili piłkę
62
Jeszcze pół godziny gry przed nami, wszystko się może zdarzyć
61
Para Grzesik - Kuzimski znów daje Warcie bramki, podobnie było w Mielcu
60
Grzesik z prawej strony mocno posłał piłkę w pole karne, tam był Kuzimski, który sprytnie posłał piłkę do siatki
55
Piłka rzucona z autu w pole karne Wisły, walka o futbolówkę, ostatecznie gracz Zielonych popełnił faul w ataku
54
Gra toczy się głównie na połowie Wisły
52
Kieliba walczył w polu karnym o piłkę, ale ostatecznie futbolówka opuściła boisko
51
50
Warta nie spuszcza z tonu i stara się poszukać drugiej bramki
49
49
47
Bramka dla Warty! Grzesik otrzymał piłkę w polu karnym i z ostrego kąta pokonał bramkarza Wisły
46
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Warta Poznań - Wisła Kraków 0:1
45
Dośrodkowanie z rzutu rożnego w pole karne Warty, ale dobrze spisała się obrona Zielonych