Reklama
Reklama

Poznań na 8. miejscu w Polsce wśród "miast dla młodych"

fot. Piotr Kubasiewicz / archiwum
fot. Piotr Kubasiewicz / archiwum

Tak wynika z Rankingu Europolis przygotowanego przez Fundację Schumana.

W ramach rankingu zbadano atrakcyjność miast dla młodzieży, rozumianej przede wszystkim jako osoby w wieku 16 - 30 lat. Ranking stworzono biorąc pod uwagę 7 dziedzin: gospodarkę lokalną, edukację, infrastrukturę, mobilność, kulturę i rozrywkę, otwartość, zdrowie i opiekę.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Poznań zajął w rankingu 8. miejsce i jak przyznają autorzy "uzyskał nieco słabszy wynik, niż większość miast porównywalnej wielkości". - Został wyprzedzony m.in. przez Gdańsk, Kraków, Wrocław i Katowice. Silną stroną Poznania jest kategoria Edukacja. Tu okazał się najlepszy ze wszystkich dużych metropolii, a wyprzedził go tylko znacznie mniejszy Rzeszów. Stolica Wielkopolski wyróżnia się ponadprzeciętną dostępnością liceów, zauważalnym zagęszczeniem ośrodków akademickich (zwłaszcza tych prestiżowych) i dość wysokim wsparciem stypendialnym. Słabszą stroną Poznania jest kategoria Zdrowie i opieka. Zajął tu 14. pozycję, która jednak i tak nie jest złym wynikiem w porównaniu z innymi dużymi miastami. Dalej znalazły się m.in. Warszawa, Gdańsk, Kraków i Wrocław - czytamy w opracowaniu.

Według autorów rankingu jeszcze gorzej jest w Poznaniu z kulturą i rozrywką dla młodych. Tu nasze miasto znalazło się dopiero na 24. miejscu. Lepiej jest z mobilnością, czyli możliwością szybkiego przemieszczania się. Poznań uplasował się na 10. miejscu. Tak samo jest w przypadku infrastruktury, a więc m.in. dostępu do internetu.

Kto wygrał? Numerem jeden została Warszawa. Za nią uplasowały się Rzeszów i Katowice. Pełny ranking można zobaczyć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
6℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
0.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro