Reklama
Reklama

8 mln złotych za instalację Magdaleny Abakanowicz. To nowy rekord na polskim rynku sztuki!

Instalacja Magdaleny Abakanowicz | fot. Desa Unicum / FB
Instalacja Magdaleny Abakanowicz | fot. Desa Unicum / FB

Informacją pochwalił się na Facebooku dom aukcyjny Desa Unicum z Warszawy.

To właśnie w tym domu aukcyjnym we wtorek odbyła się aukcja "Rzeźba i Formy Przestrzenne", w ramach której na sprzedaż wystawiona była m.in. instalacja Magdaleny Abakanowicz. - Ponad 8 mln złotych - to nowy, absolutny rekord na polskim rynku sztuki. Tyle przed chwilą zapłacono za instalację "Caminando" Magdaleny Abakanowicz pochodzącą z kolekcji Robina Williamsa - informuje Desa Unicum.

Jak podaje Onet, instalacja Caminando składa się z obiektów wykonanych z brązu. Powstały one w 1999 roku w odlewni na terenie Bolonii. Jeszcze tego samego roku instalację nabyli Marsha i Robin Williams, zmarły 5 lat temu aktor. Rzeźby stanęły w ich posiadłości. Artystka odwiedziła nawet małżeństwo, by zobaczyć miejsce, w którym stanęło jej dzieło.

Abakanowicz urodziła się w 1930 roku pod Warszawą, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała też w Sopocie. Choć zaczynała od malarstwa, później zainteresowała się tkaniną, by ostatecznie przejść do rzeźby. Najbardziej lubiła tworzyć dzieła o dużych rozmiarach, które tworzyła na otwartej przestrzeni. Należą do nich "Nierozpoznani" na poznańskiej Cytadeli. Rzeźba składa się ze 112 postaci z żeliwa.

Magdalena Abakanowicz przez lata prowadziła zajęcia na obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, którego była profesorem. Jej dzieła można oglądać w muzeach na całym świecie - w Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku czy Museum od Modern Art w Kioto. Zmarła w 2017 roku, mając 86 lat.

W przyszłym roku jedno z najbardziej prestiżowych muzeów na świecie - Tate Modern w Londynie - organizuje wystawę poświęconą twórczości rzeźbiarki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro