Reklama
Reklama

Ministerstwo Zdrowia zawiadamia prokuraturę w sprawie stowarzyszenia STOP NOP: lekarze mają zabijać pacjentów morfiną?

fot. STOP NOP FB
fot. STOP NOP FB

Chodzi o wpis na facebookowym profilu stowarzyszenia, w którym można przeczytać, że na oddziałach intensywnej terapii lekarze "świadomie doprowadzają do śmierci pacjentów".

O sprawie jako pierwszy poinformował portal rynekzdrowia.pl. W środę na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, które ma swoją siedzibę w Poznaniu, pojawił się "Apel". - W szpitalach na OIT lekarze prawdopodobnie doprowadzają do śmierci pacjentów. Swoimi działaniami "leczniczymi" i procedurami jak twierdzą "koniecznymi dla ratowania życia chorego" zmierzają bezpośrednio do spowodowania śmierci pacjenta. Chociaż brzmi to absurdalnie to jednak cicha eutanazja w szpitalach istnieje - można przeczytać we wpisie.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA


Wpis oburzył środowisko lekarskie. Ministerstwo Zdrowia w czwartek zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. - Nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na szerzenie treści zagrażających bezpieczeństwu pacjentów oraz internetowy hejt wobec personelu medycznego - wyjaśnił na Twitterze Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Za rozpowszechnianie w internecie informacji godzących w dobre imię środowiska lekarskiego może grozić od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Stowarzyszenie STOP NOP szybko zaczęło wycofywać się ze słów opublikowanych na swoim profilu. Na swojej stronie internetowej umieściło wpis, w którym podkreśla, że apel "zamieściło grzecznościowo". Wpis przeedytowano zaznaczając, że "historia jest prawdziwa, konsultowana z lekarzami i sprawą zajmuje się prokuratura. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP post umieściło grzecznościowo".

W nowym wpisie pojawiły się przeprosiny. - Autorzy teksu zawartego w apelu STOP EUTANAZJI przepraszają osoby, które sumiennie wykonują swój zawód medyczny i które poczuły się lub mogły poczuć się pomówione, urażone, poniżone w opinii publicznej lub poczuły się narażone na utratę zaufania potrzebnego do dalszego sumiennego wykonywania zawodu medycznego zgodnie z najlepszą wiedzą i sztuką medyczną z powodu opublikowanych treści zawartych w apelu zamieszczonym na profilu społecznościowym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia STOP NOP w dniu 16 października 2019 r. Autorzy wyjaśniają, że zamieszczony apel służył wyłącznie obronie społecznie uzasadnionego interesu i miał zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka. Autorzy wyjaśniają, że podanie leków wymienionych w apelu zgodnie z najlepszą wiedzą i sztuką medyczną w dozwolonych dawkach nie powinno prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, depresji oddechowej, śpiączki i w konsekwencji śmierci pacjenta - czytamy.

  • Aktualizacja
    piątek, 18.10.2019 r., godz. 13.52
    Aktualizacja
    piątek, 18.10.2019 r., godz. 13.52
    Odrębny wniosek do poznańskiej prokuratury w sprawie publikacji na facebookowym profilu STOP NOP złoży Wielkopolska Izba Lekarska. Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej podpisał się też pod wnioskiem do Prokuratora Generalnego i warszawskiej prokuratury wraz z innymi prezesami izb. - We wniosku Prezesi Izb Lekarskich podkreślają, że zawody lekarza i lekarza dentysty mają bezpośredni wpływ na losy jednostek i społeczeństwa, służą ochronie podstawowych wartości społecznych, a powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego. Wpis zamieszczony przez Stowarzyszenie "Stop Nop" na temat rzekomej eutanazji w polskich szpitalach uważają za manipulację mającą na celu podważanie zaufania do zawodu lekarza - informuje Katarzyna Strzałkowska z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro