Reklama
Reklama

Zawarto porozumienie w sprawie węzła Grunwaldzka, ale powstanie tunelu oprotestował tajemniczy mieszkaniec

fot. UMP

W poniedziałek zawarto porozumienie dotyczące budowy zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka.

Stronami umowy są miasto Poznań, powiat poznański i gmina Komorniki. Samorządom już wcześniej udało się m.in. pozyskać unijne dofinansowanie.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Obecne rozwiązanie utrudnia życie mieszkańcom Poznania, Plewisk, Komornik i wszystkim osobom, które muszą stać w korku podczas przejazdu przez linię kolejową E20. Dziennie kursuje tam 135 pociągów, a natężenie ruchu samochodowego sięga 10 tys. pojazdów.

Plany samorządowców zakładają duże zmiany. Obok stacji kolejowej Poznań Junikowo powstanie węzeł transportowy, w ramach którego wybudowany zostanie tunel pod torami kolejowymi ze schodami i windami. Zapewni on bezkolizyjny przejazd i przejście pod torami linii kolejowej E20 oraz zlikwiduje tworzące się dziś w tym miejscu utrudnienia w ruchu.

- W ciągu ul. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej, powstanie droga o długości ok. 1 kilometra, z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, połączona z ul. Piwoniową i Szarotkową. Rozwiązania zastosowane przy budowie węzła mają umożliwić szybką i bezkolizyjną przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami "drzwi w drzwi". Uzupełnieniem węzła transportowego będą parkingi typu "parkuj i jedź" na ok. 200 miejsc postojowych - informuje UMP.

Już w lutym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o uwarunkowaniach dla budowy zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka. Problem w tym, że została ona zaskarżona przez jednego z mieszkańców, przez co nie można przejść do kolejnego etapu prac.

- Mam nadzieję, że protest który złożył jeden z mieszkańców będzie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska szybko rozpatrzony. Czeka na nią około półtora miliona ludzi. Wtedy będzie można rozpisać przetarg na realizację tej ważnej inwestycji - stwierdził Jan Grabkowski, starosta poznański.

Harmonogram prac nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że inwestycja musi być ukończona do czerwca 2022 roku, ponieważ jest to jeden z warunków unijnego dofinansowania.

Tunel i węzeł pochłoną 100 mln zł. Ok. 68 mln pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
16.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro