Reklama
Reklama

Ponad 100 tysięcy studentów zaczyna rok akademicki w Poznaniu: UAM szykuje rewolucję

fot. UAM

Wielu żaków już przyjechało do miasta, a pozostali dotrą do Poznania w najbliższy weekend.

Tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza 1 października studia rozpocznie ponad 37 500 studentów, z czego ponad 15 tysięcy na pierwszym roku. Uczelnia, ze względu na zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, musiała dostosować się do nowych przepisów. - Od pierwszego października Uniwersytet będzie podzielony na 5 kierowanych przez prorektorów szkół dziedzinowych, w których znajdzie się 20 wydziałów dyscyplinowych - wyjaśnia JM Rektor prof. Andrzej Lesicki. To oznacza, że część żaków rozpocznie w tym roku akademickim studia na innych wydziałach niż w roku ubiegłym. - Robimy wszystko, żeby proces dydaktyczny odbywał się spokojnie i bez większych rewolucji - zapewnia prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor ds. studenckich.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Dla studentów sporą zmianą będzie też to, że na uczelni przestają funkcjonować dziekanaty. W ich miejsce pojawią się natomiast Biura Obsługi Studenta. Te będą obsługiwać żaków z różnych wydziałów. A to nie koniec. UAM wraz z kilkoma uczelniami z innych części Europy (Francji, Niemiec, Holandii i Grecji) tworzą Uniwersytet Europejski. Uniwersytety mają być częścią wspólnego kampusu, ze wspólnymi kierunkami studiów. Projekt ma za zadanie stworzyć model funkcjonowania międzynarodowego uniwersytetu.

Uczelnia w najbliższych miesiącach stawia też na rozwój. Zewnętrzna firma wprowadzi na UAM intranet i platformę edukacyjno-komunikacyjną, z której będą korzystać studenci i pracownicy. Rozwiązania mają być wykorzystywane m.in. do prowadzenia zajęć online, także ze studentami z zagranicznych uczelni.

Studenci mają też odczuć efekty remontów. - Do końca roku kalendarzowego na Morasku zostanie oddany do użytku stadion lekkoatletyczny. W ramach tego obiektu będzie można korzystać z sześciotorowej bieżni, pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. Do tego uruchomiony zostanie kort tenisowy, siłownia zewnętrzna - mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor ds. kadry i finansów. Do marca ma natomiast powstać ostateczny projekt nowego akademika, który zostanie wybudowany na Morasku. Wiosną uczelnia chce ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro