Reklama

Ponad 100 tysięcy studentów zaczyna rok akademicki w Poznaniu: UAM szykuje rewolucję

fot. UAM
fot. UAM

Wielu żaków już przyjechało do miasta, a pozostali dotrą do Poznania w najbliższy weekend.

Tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza 1 października studia rozpocznie ponad 37 500 studentów, z czego ponad 15 tysięcy na pierwszym roku. Uczelnia, ze względu na zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, musiała dostosować się do nowych przepisów. - Od pierwszego października Uniwersytet będzie podzielony na 5 kierowanych przez prorektorów szkół dziedzinowych, w których znajdzie się 20 wydziałów dyscyplinowych - wyjaśnia JM Rektor prof. Andrzej Lesicki. To oznacza, że część żaków rozpocznie w tym roku akademickim studia na innych wydziałach niż w roku ubiegłym. - Robimy wszystko, żeby proces dydaktyczny odbywał się spokojnie i bez większych rewolucji - zapewnia prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor ds. studenckich.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Dla studentów sporą zmianą będzie też to, że na uczelni przestają funkcjonować dziekanaty. W ich miejsce pojawią się natomiast Biura Obsługi Studenta. Te będą obsługiwać żaków z różnych wydziałów. A to nie koniec. UAM wraz z kilkoma uczelniami z innych części Europy (Francji, Niemiec, Holandii i Grecji) tworzą Uniwersytet Europejski. Uniwersytety mają być częścią wspólnego kampusu, ze wspólnymi kierunkami studiów. Projekt ma za zadanie stworzyć model funkcjonowania międzynarodowego uniwersytetu.

Uczelnia w najbliższych miesiącach stawia też na rozwój. Zewnętrzna firma wprowadzi na UAM intranet i platformę edukacyjno-komunikacyjną, z której będą korzystać studenci i pracownicy. Rozwiązania mają być wykorzystywane m.in. do prowadzenia zajęć online, także ze studentami z zagranicznych uczelni.

Studenci mają też odczuć efekty remontów. - Do końca roku kalendarzowego na Morasku zostanie oddany do użytku stadion lekkoatletyczny. W ramach tego obiektu będzie można korzystać z sześciotorowej bieżni, pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. Do tego uruchomiony zostanie kort tenisowy, siłownia zewnętrzna - mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor ds. kadry i finansów. Do marca ma natomiast powstać ostateczny projekt nowego akademika, który zostanie wybudowany na Morasku. Wiosną uczelnia chce ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro