Muzeum Broni Pancernej zmienia siedzibę na większą. W dniu otwarcia wstęp będzie za darmo!

fot. Muzeum Broni Pancernej
fot. Muzeum Broni Pancernej

8 października zostaną uroczyście otwarte bramy muzeum przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4.Na blisko 2-hektarowej działce przekazanej przez Agencję Mienia Wojskowego powstały aż cztery przestronne pawilony w których rozlokowane zostały gromadzone przez ponad pół wieku eksponaty.

W dawnej siedzibie MBP - hangarze zlokalizowanym na terenie poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, który do tej pory miało do dyspozycji muzeum - brakowało miejsca na kilkadziesiąt zabytkowych pojazdów. Z dostępem mieli również problem zwiedzający. Osoby, które wchodziły na teren jednostki wojskowej musiały posiadać przepustkę. Teraz wszystko się zmieni.

Wśród bogatych zbiorów muzeum na blisko 6 tys. m. kw. znajdzie się przeszło m.in. 60 różnych zabytkowych pojazdów wojskowych oraz militarnego sprzętu, w tym czołgi, armaty czy działa samobieżne. Dla części z eksponatów muzealnych przewidziano też dodatkowa powierzchnię - specjalnie zaprojektowaną, otwartą i zadaszoną przestrzeń pomiędzy obiektami. W nowym miejscu zadbano o wszystkie detale i właściwą ekspozycję - każdy pojazd dostanie swoją tablicę, na której opisano historię, pochodzenie i dotychczasowe losy eksponatu. Na terenie obiektu ma powstać kawiarenka i sklep. Muzeum planuje też zwiększenie kadry osobowej, która obecnie liczy 12 osób - informuje Joanna Mularczyk, Odział Regionalny AMW w Poznaniu.

Nowa siedziba zlokalizowana jest nieopodal lotniska Ławica na terenie dawnego 76 Dywizjonu Rakietowej Obrony Powietrznej. Wybudowanie jej w tym miejscu stało się możliwe dzięki wsparciu Agencji Mienia Wojskowego, do której wcześniej należał ten teren. Wspólne starania dyrektora poznańskiego oddziału AMW - Krzysztofa Dembińskiego oraz ppłka. Tomasza Ogrodniczuka - kustosza Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz zawarte porozumienie pozwoliły szybko przekazać działkę dla muzeum - dodaje Mularczyk.

Cieszę się, że mogliśmy pomóc i że dzięki naszym wspólnym działaniom powstał na Lotniczej nowy budynek muzeum. Agencja Mienia Wojskowego od zawsze podkreśla w swojej misji to, że wspiera polskich żołnierzy i modernizację Sił Zbrojnych. Ale powinniśmy pamiętać też o tym, że elementem tego wsparcia powinno być również kultywowanie tradycji i dbałość o historię. Bo bez nich nie można budować silnej armii i bezpieczeństwa państwa - mówi Krzysztof Dembiński.

Wśród eksponatów Muzeum można znaleźć między innymi czołgi Patton, Cromwell, czy Sherman Firefly, używany przez Niemców w czasie II wojny światowej ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6 i działo samobieżne StuG IV, które zostały wyremontowane i są od kilku lat udostępniane zwiedzającym.

Eksponaty z Muzeum Broni Pancernej mają też za sobą występy na dużym ekranie. Czołg T-34 pojawił się na planie filmu "Poznań "56" w reżyserii Filipa Bajona, z kolei czołgi T-54 i T-55 zostały wypożyczone ekipie Stevena Spielberga, który we Wrocławiu realizował zdjęcia do "Mostu szpiegów".

8 października z okazji otwarcia nowej placówki - wstęp do muzeum tego dnia będzie dla wszystkich bezpłatny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro