Poznań miastem rowerzystów? Jest instrukcja korzystania z rowerowej infrastruktury
Po stolicy Wielkopolski porusza się coraz więcej użytkowników jednośladów.
Urząd Miasta wraz ze Stowarzyszeniem Rowerowy Poznań postanowiły ułatwić mieszkańcom poruszanie się po Poznaniu rowerem. Powstał film instruktażowy, z którego dowiemy się jakie rodzaje infrastruktury rowerowej można spotkać w naszym mieście. - Rowerzysta ma obowiązek poruszania się drogą rowerową, jeżeli prowadzi ona w kierunku, w którym podąża - zaznaczają urzędnicy. W przypadku chodników z dopuszczonym ruchem rowerowym, rowerzyści nie mają obowiązku, by się nimi poruszać. Co natomiast istotne, na drodze pieszo-rowerowej to rowerzyści mają obowiązek ustępowania miejsca pieszym.
A to nie koniec. - Rowerzyści mogą poruszać się po niektórych buspasach. Na pionowym znaku informującym oprócz napisu BUS musi widnieć również dopisek DOP, a pod spodem tabliczka z opisem jakie pojazdy również mogą jeździć po danym buspasie. Informacja, że możliwe jest poruszanie się rowerem pokazana jest zazwyczaj w formie piktogramu. W Poznaniu dopuszczony ruch rowerowy na buspasach jest w ciągu ulic: Kościelnej, Mostowej, Garbary i Opolskiej oraz na odcinku buspasa w ul. Bukowskiej, między ul. Szylinga i ul. Gajową - dodają.
Co z pieszymi na drogach przeznaczonych wyłącznie dla rowerów? - Korzystanie z dróg rowerowych przez pieszych jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo braku możliwości korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi musi ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
Warto też pamiętać, że rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów, a także gdy zbliża się do przejazdu, a kierujący np. samochodem skręca w drogę poprzeczną i tym samym przecina tor ruchu rowerowego.
Więcej o rowerach w mieście TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze