Reklama
Reklama

W Poznaniu będą szukać ropy naftowej i gazu ziemnego m.in. przy użyciu wibratorów sejsmicznych

Wibratory sejsmiczne | fot. Geofizyka Toruń
Wibratory sejsmiczne | fot. Geofizyka Toruń

Prace odbywać się będą od września do czerwca 2020 roku.

O sprawie informuje Rada Osiedla Krzyżowniki - Smochowice. - Od września 2019 do czerwca 2020 roku na terenach Wielkie, Kiekrz, Psarskie, Strzeszyn, Krzyżowniki i częściowo: Ławica, Ławica II, Golęcin, Morasko, Plewiska prowadzone będą badania sejsmiczne przez firmę Geofizyka Toruń S.A. w celu poszukiwania i rozpoznawania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego - wyjaśniają osiedlowi radni. - W ramach uzgodnień warunków wstępu na poszczególne nieruchomości przedstawiciel Grupy Sejsmicznej ustali z właścicielami terminy wejścia z pracami na poszczególne działki - dodają.

Z oficjalnego zawiadomienia wystosowanego przez Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UM wynika, że "badania będą polegać na rejestrowaniu mikrodrgań sejsmicznych, które są generowane mechanicznie przez zestaw pojazdów wibrosejsmicznych oraz częściowo w miejscach, w których użycie pojazdów wibrosejsmicznych będzie niemożliwe przy użyciu materiałów wybuchowych". - Na obszarach wodnych wzbudzanie dokonywane będzie za pomocą sprężonego powietrza. Rejestrację wykonuje się przy użyciu specjalnej aparatury połączonej bezprzewodowo z rozmieszczonymi na powierzchni ziemi odbiornikami.

W ulotce przygotowanej przez Geofizykę Toruń czytamy natomiast, że "prace sejsmiczne polegają na wysyłaniu do ziemi fal sejsmicznych, generowanych za pomocą zestawu specjalnych maszyn samobieżnych (wibratorów sejsmicznych), które następnie odbijają się od granic warstw geologicznych. Pomiar czasu upływającego od wysłania fali do powrotu na powierzchnię fal odbitych, po odpowiedniej obróbce komputerowej i interpretacji uzyskanych danych, pozwala rozpoznać budowę geologiczną badanego rejonu".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro