Reklama

Śmiertelne potrącenie na Grunwaldzkiej: ZDM deklaruje, że przejście zyska sygnalizację

Tragiczne zdarzenie z początku sierpnia | fot. Angelika / WTK

W piątkowe popołudnie ma odbyć się protest na ulicy Grunwaldzkiej.

Chodzi o przejście dla pieszych w rejonie ul. Marszałkowskiej. Kilka tygodni temu potrącona została tam para seniorów, a zdarzenia nie przeżyła kobieta. Okoliczni mieszkańcy od dawna domagali się zamontowania tam sygnalizacji świetlnej.

#wonderlandpolska Najlepszy barber w Swarzędzu! Najlepszy barber w Poznaniu! Depilacja woskiem do usługi barberskiej -50% od ceny regularnej tylko do 30 maja! Zarezerwuj wizytę już teraz -> www.wonderland.pl
REKLAMA

Początek protestu zapowiedziano na 17:00. - Mieszkańcy będą korzystali w zorganizowanej grupie z niebezpiecznego przejścia dla pieszych, by uświadomić kierowcom i władzy lokalnej istnienie problemu - zapowiedzieli organizatorzy.

Mieszkaļńcy domagają się m.in. zmiany harmonogramu budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, tak żeby w rejonie Marszałkowskiej zaczęła ona powstawać jeszcze w 2019 roku. To w ramach tej inwestycji ma powstać sygnalizacja. Wśród ich postulatów znalazły się również m.in. zmiany w okolicy kilku przejść, mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

Do żądań odniósł się Zarząd Dróg Miejskich. Podkreślono, że budowa sygnalizacji znajduje się w celach inwestycyjnych i jest elementem budowy drogi rowerowej od ulic Bukowskiej i Roosevelta do ronda Jana Krzysztofa Skubiszewskiego.

- Zakres robót (5 km długości), możliwości finansowe i organizacja robót sprawiły, że inwestycja została podzielona na etapy. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na koniec 2018 roku (o czym informowaliśmy już w 2016 roku podczas konsultacji społecznych). Jednak z uwagi na konieczność powtórzenia procedury przetargowej na wybór wykonawcy pierwszych etapów inwestycji roboty budowlane rozpoczęły się wiosną bieżącego roku. Powtórzenie przetargu spowodowało, że realizacja kolejnych etapów rozpocznie się w 2020 roku - podkreślono.

Zgodnie z harmonogramem sygnalizacja powstanie więc w przyszłym roku. W ramach doraźnych działań już teraz zamontowano aktywne oświetlenie, a na dojeździe do przejścia została wymalowana linia ciągła uniemożliwiająca kierowcom zmianę pasa ruchu i omijanie samochodów, które zgodnie z przepisami zatrzymały się przed przejściem. W najbliższych dniach pojawią się tam również elastyczne separatory ruchu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
3℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.51 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro