Niezwykłe odkrycie w trakcie prac remontowych: Wielkopolska ma najstarszy kościół drewniany w Polsce!
Chodzi o kościół pw. św. Michała Archanioła w Domachowie w powiecie gostyńskim.
Zaczęło się w lipcu ubiegłego roku. Właśnie wtedy w niewielkim kościele w Domachowie rozpoczęły się prace renowacyjne wnętrza świątyni. Po mniej więcej dwóch miesiącach, we wrześniu, pod XVIII-wiecznym odeskowaniem ścian prezbiterium odkryto coś niezwykłego - pozostałości polichromii na zrębie.
- Polichromie o tematyce biblijnej, w ornamentalnej oprawie, z licznymi inskrypcjami wyróżniają się bogatą tematyką, kolorystyką i stanowią unikatowy przykład malarstwa na terenie naszego województwa, przypuszczalnie z końca XVI wieku, który czeka na konserwację - wyjaśnia Jolanta Goszczyńska, Wojewódzka Konserwator Zabytków.
Ale polichromie to nie wszystko. - Przeprowadzone w ostatnim czasie wstępne badania kościoła oraz badania dendrochronologiczne drewna zmieniły całkowicie dotychczasową wiedzę o świątyni. Rzadko bowiem spotyka się, aby poprzednie ustalenia i datowania zabytku zostały przesunięte aż o 200 lat - dodaje.
Dotychczas kościół w Domachowie datowano na 1568 rok. W trakcie specjalistycznych badań próbek drewna pobranych z desek wykorzystanych do budowy kościoła okazało się, że dęby wykorzystane do budowy obiektu ścięto... w latach 1368 i 1369! Co więcej, specjaliści ustalili, że kościół wybudowano z niesezonowanego materiału, tak więc kościół musiał powstać w 1369 roku. - Po przeprowadzeniu przez badacza analizy porównawczej stwierdzono, że świątynia jest najstarszym, dotychczas potwierdzonym naukowo, prawie w całości zachowanym drewnianym kościołem w Polsce i jednym z najstarszych na obszarze europejskim - tłumaczy Jerzy Borwiński, konserwator zabytkoznawca.
Dziś wiadomo, że badania będą kontynuowane, a po ich zakończeniu niezwykłe polichromie mają cieszyć oko wszystkich miłośników sztuki.
Najpopularniejsze komentarze