Reklama

Niezwykłe odkrycie w trakcie prac remontowych: Wielkopolska ma najstarszy kościół drewniany w Polsce!

fot. Krobia.org

Chodzi o kościół pw. św. Michała Archanioła w Domachowie w powiecie gostyńskim.

Zaczęło się w lipcu ubiegłego roku. Właśnie wtedy w niewielkim kościele w Domachowie rozpoczęły się prace renowacyjne wnętrza świątyni. Po mniej więcej dwóch miesiącach, we wrześniu, pod XVIII-wiecznym odeskowaniem ścian prezbiterium odkryto coś niezwykłego - pozostałości polichromii na zrębie.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


- Polichromie o tematyce biblijnej, w ornamentalnej oprawie, z licznymi inskrypcjami wyróżniają się bogatą tematyką, kolorystyką i stanowią unikatowy przykład malarstwa na terenie naszego województwa, przypuszczalnie z końca XVI wieku, który czeka na konserwację - wyjaśnia Jolanta Goszczyńska, Wojewódzka Konserwator Zabytków.

Ale polichromie to nie wszystko. - Przeprowadzone w ostatnim czasie wstępne badania kościoła oraz badania dendrochronologiczne drewna zmieniły całkowicie dotychczasową wiedzę o świątyni. Rzadko bowiem spotyka się, aby poprzednie ustalenia i datowania zabytku zostały przesunięte aż o 200 lat - dodaje.

Dotychczas kościół w Domachowie datowano na 1568 rok. W trakcie specjalistycznych badań próbek drewna pobranych z desek wykorzystanych do budowy kościoła okazało się, że dęby wykorzystane do budowy obiektu ścięto... w latach 1368 i 1369! Co więcej, specjaliści ustalili, że kościół wybudowano z niesezonowanego materiału, tak więc kościół musiał powstać w 1369 roku. - Po przeprowadzeniu przez badacza analizy porównawczej stwierdzono, że świątynia jest najstarszym, dotychczas potwierdzonym naukowo, prawie w całości zachowanym drewnianym kościołem w Polsce i jednym z najstarszych na obszarze europejskim - tłumaczy Jerzy Borwiński, konserwator zabytkoznawca.

Dziś wiadomo, że badania będą kontynuowane, a po ich zakończeniu niezwykłe polichromie mają cieszyć oko wszystkich miłośników sztuki.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro