Reklama
Reklama

Wybory Mister Gay w Poznaniu: na scenie imitowano podcięcie gardła lalce z wizerunkiem arcybiskupa Jędraszewskiego

fot. Punto Punto Club / Facebook / screenshot
fot. Punto Punto Club / Facebook / screenshot

Do zdarzenia miało dojść podczas jednego z występów na gali finałowej Mr Gay Poland 2019.

O sprawie poinformował "Głos Wielkopolski". Podczas gali finałowej w poznańskim klubie Punto Punto jeden z artystów pojawił się na scenie z dmuchana lalką. Jak relacjonują dziennikarze gazety na głowie lalki przyklejony był wizerunek biskupa Jędraszewskiego. Podczas show artysta miał imitować podcinanie gardła.

To było show jednego z artystów. Cenzura już dawno się skończyła, więc nie cenzurujemy występów, tym samym nie jesteśmy w stanie przewidzieć co dany artysta zaprezentuje. Ten występ spotkał się z zadowoleniem ze strony publiczności - mówił w rozmowie z dziennikarzami "Głosu Wielkopolskiego" Sergiusz Wróblewski, właściciel klubu Punto Punto. Wystąpienie było przede wszystkim reakcją na ostatnie słowa biskupa. Wypowiedź ta była bardzo podła. Po tym, co się stało w Białymstoku nastąpiła szarża hierarchów Kościoła na środowisko LGBT, które kłamliwie określane jest też ostatnio, jako ideologia - dodał.

Do sprawy odnieśli się już przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Stonewall. Oświadczamy, że nasze stowarzyszenie stanowczo odcina się od takich działań. Nie ma zgody na nawoływanie do przemocy. Żaden kontekst tego nie usprawiedliwia. Wolność artystyczna kończy się tam, gdzie zaczyna przemoc. Zachowujmy standardy, których utrzymania wymagamy od innych - napisali na swoim profilu na Facebooku.

Do sprawy odnieśli się też organizatorzy konkursu Mr Gay Poland 2019:

"Jako organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019, które odbyły się 9 i 10 sierpnia w Poznaniu pragniemy oświadczyć, że sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw.

W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z Drag Queen podczas naszego wydarzenia. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż nie zostaliśmy wcześniej poinformowani o szczegółach występu. Nie akceptujemy tego typu występów.

Konkurs ma celu promowanie pozytywnych postaw oraz tolerancji i akceptacji" - czytamy w oświadczeniu.

Do sprawy odniósł się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Mowa nienawiści i gloryfikowanie przemocy oburza nas niezależnie od tego, kto jest ofiarą o kto sprawcą. Sprawa powinna zostać wyjaśniona i powinny to zrobić odpowiednie organy - napisał.

Z przykrością przyjęliśmy informację o manifestacji nienawiści, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów. Niedawno przetoczyła się przez Polskę dyskusja o spaleniu kukły Judasza. Choć kukła Judasza nie przedstawia żywej osoby, a cały obrzęd jest jedynie symbolicznym napiętnowaniem cechy, jaką jest zdrada, bp Rafał Markowski wydał wówczas oświadczenie: "Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego" - napisał w oświadczeniu komentując zaistniałą sytuację ks. dr Paweł Rytel-Andrianik Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Dzisiaj chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
46.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro