Reklama
Reklama

Znamy koncepcję siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego

fot. WXCA

Warszawska pracownia WXCA wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

W sumie do rywalizacji przystąpiły 53 pracownie, a 43 zakwalifikowały się do pierwszego etapu. Wstępne opisy wizji budynku złożono w kwietniu. Ich oceną zajął się sąd konkursowy, złożony z uznanych architektów, na czele z dr hab. inż. arch. Bolesławem Stelmachem, prof. WSPA, dyrektorem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Do drugiego etapu zaproszono 6 pracowni. We wtorek ogłoszono, że najlepszą pracę złożyli przedstawiciele WXCA.

- Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i estetyczne obiektu muzeum. Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to "narodowa tożsamość, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi." Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali "Idiom Wielkopolski" w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha - tłumaczył prof. Stelmach.

- Jesteśmy bardzo wzruszeni i szczęśliwi, dziękujemy w imieniu całego zespołu. Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej przygody z Poznaniem - powiedziała Małgorzata Dembowska z pracowni WXCA, odbierając nagrodę.

Pracownie JEMS Architekci oraz Consultor otrzymały równorzędne drugie nagrody. Wyróżnienie trafiło do CDF Architekci. W finałowej szóstce znalazły się też firmy: KWK Promes i Pracownia Architektoniczna 1997.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte w 2024 roku. Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
10.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro