Reklama
Reklama

Przebudowa 13 przejazdów kolejowych w Wielkopolsce. Ma być bezpieczniej

fot. PKP PLK

Przejazdy są doposażane między innymi w rogatki lub sygnalizację świetlną.

W Wielkopolsce na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały już jezdnię i tory. Kierowcy korzystają z nowej jezdni w Szulcu, Lesznie i Chwałkowie (2) na kolejowej trasie Łódź Kaliska - Tuplice, w Kobylcu, Gołańczy, Krzycku Wielkim, Boszkowie i Tuchorzy na linii łączącej Leszno i Zbąszyń oraz w Żydowie (linia Oleśnica - Chojnice), Jastrowiu (linia Piła Główna - Ustka) i Krzyżu Wielkopolskim (linia Tczew - Kostrzyn). Na skrzyżowaniu w Zbąszyniu przebudowany będzie także chodnik dla pieszych - poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Na przejazdach są montowane urządzenia zabezpieczające m.in. sygnalizacja świetlna, która ostrzega kierowców, pieszych i rowerzystów o zbliżającym się pociągu. Natomiast ustalonych lokalizacjach poza sygnalizacją są również instalowane rogatki a na skrzyżowaniach wymieniane jest oświetlenie. Wartość prac na 13 przejazdach w województwie wielkopolskim to ok. 19 mln zł netto.

W całej Polsce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają poziom bezpieczeństwa na 182 przejazdach w. To efekt projektu "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap I - część przejazdowa" o wartości ok. 250 mln zł netto. Dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi prawie 194 mln zł netto. Wramach projektu wykonano już prace na 42 skrzyżowaniach. W przebudowie jest 90 przejazdów - dodaje Siemieniec.

Poza projektem przejazdowym, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwieszają zabezpieczenia przejazdów kolejowo-drogowych także w ramach inwestycji na wielkopolskich liniach. m.in. inwestycje na trasach Poznań - Piła, Poznań - Warszawa i Poznań - Wrocław. Budowane są również wiadukty drogowe lub kolejowe, które eliminują przejazdy w poziomie toru - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro