Reklama
Reklama

Gigantyczne kolejki do poradni Medycyny Pracy: przyszli uczniowie techników i zawodówek muszą dostarczyć do szkół zaświadczenia

fot. Telewizja WTK
fot. Telewizja WTK

Zaświadczenie od lekarza o zdolności do wykonywania przyszłego zawodu trzeba dostarczyć do szkoły, do której dostał się uczeń, najpóźniej do środy, 24 lipca.

Jak podaje Telewizja WTK, już wiadomo, że część osób zaświadczenia nie otrzyma na czas. - Jest problem, ale staramy się uczniom maksymalnie złagodzić tę dolegliwość związaną z wystawianiem i przeprowadzaniem badań w tak krótkim czasie - mówi w rozmowie z WTK Marek Andrzejewski, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy.

Problem występuje przez podwójny rocznik. Do techników i zawodówek, podobnie jak do liceów, wybierają się obecnie absolwenci trzecich klas gimnazjów oraz ósmych klas szkół podstawowych. Gdy uczniowie dowiedzieli się, że przyjęto ich do wybranej szkoły zawodowej lub technikum, mieli tydzień na dostarczenie do niej zaświadczenia od lekarza z poradni Medycyny Pracy. Tymczasem w Poznaniu poradni, w których zaświadczenie można otrzymać bezpłatnie, jest jedynie pięć. Kolejki ustawiają się tutaj bardzo wcześnie. - Zaskoczenie, bo o 5.00 rano w poniedziałek byłyśmy już osiemnaste w kolejce - mówi mama jednej z uczennic.

Do Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu do poniedziałku jedynie 50% osób przyjętych dostarczyło zaświadczenia. - Pozostali czekają w kolejce do lekarza Medycyny Pracy - mówi Telewizji WTK Przemysław Polowczyk, zastępca dyrektora ZSS.

Rodzice ratują się płatnymi badaniami, dzwonią też do szkół z informacją, że zaświadczenie dostarczą z opóźnieniem ze względu na kolejki w poradniach. Poradnie natomiast zatrudniają dodatkowych pracowników i przyjmują maksymalną liczbę chętnych danego dnia.

O wyrozumiałość dyrektorów szkół prosi Wydział Oświaty. W przypadku dostarczenia wszystkich dokumentów na czas poza zaświadczeniem lekarskim, nie powinno być problemu z przyjęciem do szkoły. Oczywiście pod warunkiem, że uczeń po terminie dowiezie do szkoły zaświadczenie od lekarza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro