Reklama

Poznański Manhattan

Dynamiczny wzrost gospodarczy, strumień bezpośrednich inwestycji zagranicznych i funduszy europejskich oraz zwiększenie nakładów inwestycyjnych w polskich przedsiębiorstwach sprawia, iż popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe jest ciągle wysoki. Analitycy z PricewaterhouseCoopers wyliczyli, że rok ubiegły w stosunku do 2006 przyniósł trzynastoprocentowy przyrost podaży przy dwudziestoprocentowym wzroście popytu na lokale w wysokiej klasy biurowcach. Czy to samo powtórzy się w 2008?

Trendy w Polsce
Nie ma wątpliwości, iż zdecydowanym liderem jest tu Warszawa (łącznie 2,7 mln m2, ponad 70% wszystkich tego rodzaju powierzchni w Polsce). Pozostałe ośrodki z większą ilością biur to: Kraków (345 000 m2), Wrocław (250 000 m2), Trójmiasto (223 000 m2), Poznań (171 000 m2), Katowice (170 000 m2) oraz Łódź (105 000 m2).


Z raportu PWC Polish Real Estate Market 2008 wynika, że jednym ze znaczących czynników rozwoju rynku powierzchni biurowych jest atrakcyjność Polski dla Business Process Offshoring. BPO to sektor usług, w którym międzynarodowe koncerny zlecają realizację wybranych działań wspierających tańszym firmom zagranicznym. W najbliższym czasie obok usług księgowo-finansowych (back-office) dynamicznie rozwijać będą się usługi typu call-centers (front-office). Ostatnio koncerny lokują inwestycje poza Warszawą. Kraków, Poznań czy Wrocław oferują niższe czynsze i koszty pracy oraz wysoko wykwalifikowany personel, rozwijając tym samym regionalny rynek powierzchni biurowych.


Niski wskaźnik pustostanów oraz stosunkowo wysokie stawki czynszu powodują pojawianie się na biurowej mapie Polski kolejnych ośrodków. Do grona miast, które prestiżowymi biurowcami będą walczyć o zagranicznych klientów, dołączą: Szczecin, Rzeszów, Lublin oraz Bydgoszcz. Miastami średniej wielkości mogą zainteresować się nie tylko nowi inwestorzy, ale również ci obecni już na rynku, dla których przeniesienie siedziby będzie dobrym sposobem redukcji kosztów.


Poznański Manhattan
Stolica Wielkopolski jest zdecydowanym liderem małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. Dr Krzysztof Celka z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Akademii Ekonomicznej twierdzi, że w Poznaniu dominują firmy najmujące 100 - 500 m2. Wg jego analiz na poznański Manhattan składa się ok. 20 biurowców o łącznej powierzchni 122 000 m2 (z czego zaledwie 3% to pustostany). W fazie realizacji jest obecnie jeszcze 55 000 m2, ale zdecydowaną większość tej powierzchni także już dawno wynajęto.


Najbardziej znaczący wzrost podaży odnotowano w 2003 roku. Wtedy to oddane zostały: PGK Centrum II, Delta Office Building, Centrum Biurowe Globis oraz Stary Browar wraz ze swoją częścią biurową. Tylko w latach 2001 - 2003 oddano do użytkowania prawie 70 000 m2, co stanowi ponad połowę powierzchni w obecnie funkcjonujących budynkach.
Zgodnie z opisywanymi przez PricewaterhouseCoopers ogólnopolskimi trendami w Poznaniu popyt kreują firmy z sektora usług dla biznesu, obecne na rynku i zainteresowane rozszerzeniem działalności oraz zagraniczni inwestorzy, którzy wybierają nasze miasto jako siedzibę centrów usługowych. Przykładem jest firma Franklin Templeton Investment (zarządzanie funduszami inwestycyjnymi) - obecnie jeden z największych poznańskich najemców.


Nowoczesne wielofunkcyjne kompleksy mieszczą pod jednym dachem powierzchnie handlowo-usługowe, hotelowe oraz biurowe. Przykładami takich obiektów są Stary Browar i Kupiec Poznański. Rewitalizacja dużych obszarów poprzemysłowych w centrum miasta stwarza deweloperom szerokie możliwości inwestycji w nowoczesne powierzchnie biurowe, a tym samym rozwój tego rynku w stolicy Wielkopolski.


Biurowiec biurowcowi nierówny
Rynek nieruchomości komercyjnych klasyfikuje powierzchnie biurowe jako A, B, B+, C (czasami również D), gdzie kategoria A reprezentuje najwyższy standard. Mogłoby się wydawać, że klasyfikacja ta jest ściśle określona i kontrolowana analogicznie do gwiazdek przyznawanych hotelom. Nic bardziej mylnego! Klasyfikacja biurowców to kwestia wyłącznie umowna i nie dość jasno opisana. Często budynki biurowe w tych samych "kategoriach" różnią się między sobą i to w znacznym stopniu.


Problemem tym zajęła się grupa Warsaw Research Forum, składająca się z pięciu firm zajmujących się nieruchomościami: CB Richard Ellis, DTZ, Healey&Baker, Jones Lang LaSalle oraz Colliers International. WRF postanowiła ujednolicić wymagania kategorii i wspomóc tym samym proces klasyfikacji. Co prawda, prace te prowadzono głównie z myślą o rynku warszawskim, ale ich wyniki znajdują zastosowanie także w innych miastach.
Biura nie tylko dla największych


Ciekawą alternatywą dla nowo powstałych firm jest InQbator mieszczący się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym prowadzonym przez Fundację UAM.
W budynku przy ulicy Rubież do dyspozycji oddano prawie 2 500 m2 powierzchni biurowych o zróżnicowanej wielkości. Co ważne, biura wyposażone są w sprzęt komputerowy, telefon oraz komplet mebli. Początkujący przedsiębiorcy mogą znaleźć w InQbatorze biura z preferencyjnymi stawkami czynszu, możliwością wynajęcia sal konferencyjnych, dostępem do ksero oraz profesjonalne wsparcie merytoryczne z zakresu prawa oraz marketingu.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
16.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro