Reklama
Reklama

Na Ostrowie Tumskim powstanie 1400 mieszkań: w miejscu Elektrociepłowni Garbary

Ostrów Tumski z Elektrociepłownią Garbary około roku 2000 | fot. Janusz Korpal / CYRYL
Ostrów Tumski z Elektrociepłownią Garbary około roku 2000 | fot. Janusz Korpal / CYRYL

Inwestycję ma zrealizować Grupa Robyg. Będzie to jej pierwsze osiedle w Poznaniu.

Spółka podaje, że osiedle z 1400 mieszkaniami powstanie na terenie Ostrowa Tumskiego. Jak informuje money.pl, "projekt ma uwzględniać historyczne dziedzictwo miejsca przez zachowanie i modernizację obiektów zabytkowych. Tak zaplanowane osiedle stanie się integralnym elementem krajobrazu miasta, jednocześnie sprzyjając budowaniu lokalnej społeczności".

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zauważa, że prawdopodobnie chodzi o teren Elektrociepłowni Garbary. O planach sprzedaży niedziałającej od kilku lat elektrociepłowni pisaliśmy na naszym portalu między innymi w 2017 roku. Zapowiadano wówczas, że będą tu mogły powstać mieszkania "z wyższej półki" oraz część publiczna - z usługami. Rok później miasto zaprezentowało koncepcję urbanistyczną m.in. dla tego terenu. W miejscu dawnej elektrociepłowni przewidziano np. muzeum techniki lub sztuki współczesnej, galerie, hotele czy przestrzeń coworkingową.

- Zastanawia nas, dlaczego dla tak ważnego terenu nie ma jeszcze uchwalonego planu miejscowego. Projekt planu był szczegółowo konsultowany prawie dwa lata temu. Do teraz nie skierowano go do Rady Miasta celem uchwalenia. Inwestycja tej skali i wagi powinna być realizowana wyłącznie w ramach planu miejscowego, a co najważniejsze cała przestrzeń Wyspy Energetycznej musi być częścią miasta i być ogólnodostępna (z zachowaniem przestrzeni prywatnych w ramach kwartałów zabudowy mieszkaniowej) - pisze na Facebooku stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania.

Do tej informacji odniósł się radny Łukasz Mikuła. - Planu nie ma, ponieważ uchwalenie go "w ciemno" pozbawiłoby miasto większości argumentów negocjacyjnych w rozmowach z inwestorem na temat partycypacji w realizacji inwestycji publicznych (droga dojazdowa, kładka pieszo-rowerowa, ogólnodostępne bulwary) niezbędnych dla uruchomienia tego terenu i zapewnienia jego dostępności. Jeżeli nie będzie zawartej konkretnej umowy partycypacyjnej, to uchwalanie takiego planu jest bardzo dużym ryzykiem dla miasta - tłumaczy.

  • Aktualizacja
    czwartek, 18.07.2019 r., godz. 14.24
    Aktualizacja
    czwartek, 18.07.2019 r., godz. 14.24
    Jak informuje branżowy portal projektinwestor.pl, Robyg kupił Elektrociepłownię Garbary wraz z francuską grupą Vinci. To teren o powierzchni około 10 hektarów. Z doniesień portalu wynika, że inwestorzy chcą współpracować z miastem przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prace budowlane mają tu ruszyć najwcześniej pod koniec 2020 roku. Najpierw mają tu powstać mieszkania, a następnie powierzchnie biurowe i handlowe. Rewitalizacji doczekają się także historyczne obiekty. Razem w planach jest wybudowanie około 60 tysięcy m2 powierzchni użytkowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro