Reklama

W poznańskich aptekach brakuje leków i szczepionek

fot. stevepb/cc0/pixabay
fot. stevepb/cc0/pixabay

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Farmaceutyczny przyznają, że sytuacja nie dotyczy tylko Polski.

W poznańskich aptekach, podobnie jak w aptekach w całym kraju, brakuje ważnych leków i szczepionek. Pacjenci leczący się na nadciśnienie, astmę, cukrzycę, alergie czy na choroby tarczycy mają coraz większy problem. Przyznają się, że obawiają się o najbliższe tygodnie, gdy zabraknie im już wykupionych leków.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Wśród leków najczęściej wymienianych przez pacjentów jako ten, którego najbardziej brakuje, jest Euthyrox - lek na choroby tarczycy. - Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do leków. Tak jest między innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca b.r. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań - wyjaśnia GIF.

Problem jest także ze szczepionkami. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w aptekach brakuje szczepionek na żółtaczkę typu A, wściekliznę, meningokoki, czy odrę, świnkę i różyczkę. Ministerstwo podkreśla, że problem nie dotyczy tylko Polski, ale też innych europejskich krajów. - Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku, 15 lipca, udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków - dodaje GIF.

Innym problemem jest zdaniem Ministerstwa Zdrowia "mafia lekowa". - Sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów. Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim istotne różnice w cenach, które w Polsce są często nawet kilka razy niższe niż w innych krajach europejskich. W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów, a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
11.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro