Reklama
Reklama

W poznańskich aptekach brakuje leków i szczepionek

fot. stevepb/cc0/pixabay

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Farmaceutyczny przyznają, że sytuacja nie dotyczy tylko Polski.

W poznańskich aptekach, podobnie jak w aptekach w całym kraju, brakuje ważnych leków i szczepionek. Pacjenci leczący się na nadciśnienie, astmę, cukrzycę, alergie czy na choroby tarczycy mają coraz większy problem. Przyznają się, że obawiają się o najbliższe tygodnie, gdy zabraknie im już wykupionych leków.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Wśród leków najczęściej wymienianych przez pacjentów jako ten, którego najbardziej brakuje, jest Euthyrox - lek na choroby tarczycy. - Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do leków. Tak jest między innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca b.r. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań - wyjaśnia GIF.

Problem jest także ze szczepionkami. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w aptekach brakuje szczepionek na żółtaczkę typu A, wściekliznę, meningokoki, czy odrę, świnkę i różyczkę. Ministerstwo podkreśla, że problem nie dotyczy tylko Polski, ale też innych europejskich krajów. - Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku, 15 lipca, udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków - dodaje GIF.

Innym problemem jest zdaniem Ministerstwa Zdrowia "mafia lekowa". - Sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów. Przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim istotne różnice w cenach, które w Polsce są często nawet kilka razy niższe niż w innych krajach europejskich. W ramach walki z tym procederem rząd kilkukrotnie nowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów, a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega o upałach. Będzie bardzo gorąco
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro