Reklama
Reklama

Upał w pracy: nawet 40 stopni na halach produkcyjnych w VW Poznań

fot. archiwum
fot. archiwum

Pracownicy skarżą się, że warunki są obecnie nie do zniesienia.

- VW Poznań ma gdzieś interesy i zdrowie pracowników, na halach produkcyjnych w szczycie pogodowym mamy ponad 40 stopni Celsjusza, niestety pracodawca nic sobie z tego nie robi, co jest przykrym faktem - napisał do nas czytelnik.

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność działająca w VW Poznań w środę wystosowała pismo do zarządu firmy z prośbą o "niezwłoczne wypracowanie i wprowadzenie optymalnych rozwiązań, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki wysokich temperatur".

Co na to Volkswagen? - Poza obowiązkami pracodawcy wynikającymi z przepisów jak np. zapewnienie nieograniczonego dostępu do napoi, czy suplementacja witamin i elektrolitów, pracownicy produkcyjni naszych zakładów mają możliwość odpoczynku podczas dodatkowych, płatnych przerw w pracy. Na odlewni produkcja zatrzymywana jest w trakcie dodatkowych przerw, w pozostałych zakładach w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni, przełożeni będą tak organizować pracę, aby w każdej godzinie umożliwić pracownikowi przerwę, gdy tego odpoczynku potrzebuje. Jednocześnie na każdym obszarze produkcyjnym znajdują się klimatyzowane pomieszczenia, stołówki czy majsternie, w których pracownicy mogą się ochłodzić. Do dyspozycji pracowników w każdym zakładzie jest także ambulatorium, gdzie udzielana jest w razie potrzeby pomoc medyczna. Na bieżąco obserwujemy sytuację pogodową i w zależności od sytuacji będziemy stosować odpowiednie środki zaradcze tak, aby ułatwić naszym pracownikom pracę w możliwie najlepszych warunkach - wyjaśnia Patrycja Kasprzyk, rzeczniczka Volkswagen Poznań.

- W odpowiedzi na pismo NSZZ "Solidarność" i stanowisko prezydium z dnia 5 czerwca, zostało niezwłocznie zorganizowane spotkanie z kierownictwem działów BHP i Personalnego, na którym dyskutowaliśmy o różnych możliwych rozwiązaniach. Najszybszym sposobem przeciwdziałania negatywnym skutkom upałów jest umożliwienie pracownikom dodatkowego odpoczynku w każdej godzinie pracy, m.in. właśnie taki wniosek został złożony przez przedstawicieli Solidarności - tłumaczy Piotr Olbryś, Przewodniczący OM NSZZ Solidarność.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
16.17 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro