Reklama
Reklama

Stare ZOO pięknieje: "staje się perłą w koronie Poznania!"

fot. Zoo Poznań / FB
fot. Zoo Poznań / FB

Stare ZOO kończy w tym roku 145 lat.

24 lutego 1874 roku otwarto poznański Ogród Zoologiczny, który jest jednym z najstarszych w Polsce i najstarszym działającym bez przerwy od momentu otwarcia. Pierwsze zwierzęta trafiły do przyszłego dyrektora ZOO w prezencie... urodzinowym. Były to m.in. kot, królik, wiewiórka, paw, a nawet niedźwiedź i małpka. Przez lata tysiące poznaniaków przychodziły na ulicę Zwierzyniecką, by oglądać zwierzęta z całego świata. W 1974 roku otwarto zupełnie nową część poznańskiego ogrodu, w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Tym samym Stare ZOO zaczęło pustoszeć.

Dziś Stare ZOO jest parkiem, do którego wstęp jest bezpłatny. Można tu zobaczyć zwierzęta - m.in. osiołki i surykatki, ale też skorzystać z siłowni zewnętrznej czy pobawić się na placu zabaw. Największą atrakcją jest tutaj pawilon zwierząt zmiennocieplnych, w którym można podziwiać m.in. warany z Komodo.

Pracownicy ogrodu zoologicznego cieszą się, że ZOO prezentuje się tak pięknie. - Chwalimy się! Stare Zoo uratowane, staje się perłą w koronie Poznania. Przez 3 lata sprzątaliśmy, sadziliśmy, remontowaliśmy, poprawialiśmy warunki bytowania zwierząt. Jeszcze długa droga przed nami, trzymajcie kciuki, żeby Urząd Miasta pomógł nam finansowo... Ale czy znacie (poza oczywiście Nowym Zoo) równie piękne miejsce w Poznaniu - dopytują pracownicy Ogrodu Zoologicznego.

Stare ZOO wciąż się zmienia. Od ubiegłego roku trwa remont lwiarni, w której powstanie Muzeum Historii ZOO i Lwa. Wnętrze jest już gotowe, teraz prowadzony będzie remont elewacji. Muzeum ma być miejscem, w którym wszystkim chętnym przekazywana będzie wiedza nie tylko historyczna, ale też przyrodnicza. To sami mieszkańcy zdecydowali o powstaniu obiektu. Pieniądze na ten cel pochodzą bowiem z Budżetu Obywatelskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
26.67 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro