Reklama
Reklama

Nowy akademik dla 400 studentów stanie na Kampusie Morasko

Zwycięska koncepcja | fot. Adrian Wykrota
Zwycięska koncepcja | fot. Adrian Wykrota

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie gotowy w 2021 roku.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza właśnie rozstrzygnął konkurs na wybór projektu architektonicznego obiektu. Autorem zwycięskiej koncepcji jest biuro DEDECO z Warszawy. Budynek stanie obok Collegium Historicum i znajdzie się w nim 160 pokoi jednoosobowych z łazienką i aneksem kuchennym oraz 120 pokoi dwuosobowych, również z łazienką i aneksem kuchennym. Na każdym piętrze jeden pokój będzie przeznaczony dla osoby niepełnosprawnej.

- Na każdej kondygnacji będzie też m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie także m.in. stołówka, klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe, sklep minimarket i siłownia. Koszt budowy szacowany jest na 48 mln zł brutto. Akademik będzie liczył 5 kondygnacji, w tym 4 mieszkalne - informuje Małgorzata Rybczyńska z UAM.

- Przyznaję, że wybierając tę pracę kierowałem się też osobistymi doświadczeniami. Całe 5 lat mieszkałem w różnych domach studenckich, w związku z tym mam też różne doświadczenia. Myślę, że ten akademik, po drobnych, sugerowanych przez nas korektach projektu, będzie funkcjonalny, miły w użytkowaniu i spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców - zaznacza Prorektor UAM ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas.

UAM wkrótce ma ogłosić przetarg na wykonawcę akademika. Obiekt ma być gotowy w 2021 roku.

Na konkurs zorganizowany przez Uniwersytet, wpłynęło 17 prac. Zwycięzca otrzymał 30 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej. Zdobywcy II i III miejsce (odpowiednio Front Architects oraz Pracownia Autorska i Biuro Prawne H. J. Buszkiewicza) otrzymają 25 000 i 15 000 złotych. Wyróżnienie w wysokości 5000 złotych trafi do Akpb Architekci Piotr Bartosik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
27.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro