Reklama

Podgórna: brzoza od lat wyrasta... z rynny miejskiej kamienicy

Rok 2017 | fot. Andrzej Rataj
Rok 2017 | fot. Andrzej Rataj

Sprawą zainteresował się radny Andrzej Rataj.

Chodzi o kamienicę na rogu ulic Podgórnej 19 i 19A oraz Wrocławskiej 20. Z relacji radnego wynika, że przynajmniej od 3 lat tuż przy wejściu do budynku z rury spustowej wyrasta brzoza. - Według przekazywanych informacji, drzewo to tamuje korzeniami przepływ wody opadowej, powoduje korozję i uszkodzenia rury spustowej, a także skutkuje ciągłym pogarszaniem stanu technicznego budynku - tłumaczy. - Ponadto sytuacja ta prowadzi do negatywnych wniosków dotyczących jakości i standardów opieki i dbałości o budynek miejski. W ostatnich latach, po interwencjach mieszkańców i nagłaśnianiu problemu przez społeczność staromiejską, wystająca część brzozy była ucinana, lecz nie doprowadzono do usunięcia źródła problemu, czyli samych korzeni drzewa, przez co wiosną 2019 roku brzoza ta po raz kolejny wyrasta z tego samego miejsca - dodaje.

Andrzej Rataj wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta Poznania, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. Ustaliliśmy, że budynkiem zarządza ZKZL. - Mamy go pod swoją pieczą od sierpnia 2017 roku, wcześniej był pod zarządem zewnętrznej firmy - mówi Adrian Kaczmarek z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. - Problem pojawił się pierwszy raz wiosną 2017 roku i zgłaszaliśmy to ówczesnemu zarządcy. Rynna została oczyszczona, ale wiosną 2018 brzoza ponownie się pojawiła. Przycięliśmy ją, bo wiedzieliśmy, że planowany jest kompleksowy remont budynku - zaznacza.

Wybrano już wykonawcę prac, które mają się rozpocząć jeszcze w maju. - W ramach inwestycji m.in. wymieniona zostanie stolarka okienna, obiekt zostanie podłączony do miejskiego cieplika, zyska nową elewację i dach. W trakcie robót wymieniane będą też rynny i problem brzozy zostanie rozwiązany na dobre - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro