Reklama
Reklama

90 lat temu rozpoczęła się PeWuKa. Jak wyglądała?

fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL
fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL

Dokładnie 16 maja 1929 roku w Poznaniu rozpoczęła się Powszechna Wystawa Krajowa. Przez blisko 5 miesięcy odwiedziło ją 4,5 miliona zwiedzających. W ramach PeWuKi funkcjonowało m.in. największe w Polsce wesołe miasteczko.

W ramach PeWuKi wybudowano 112 pawilonów, w których prezentowano osiągnięcia gospodarcze, naukowe, polityczne czy kulturalne. Wystawa 10 lat po odzyskaniu niepodległości pokazywała dorobek państwa. Zwiedzający mogli oglądać największą fontannę w parku Wilsona, a także palmiarnię, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze większe tłumy niż w palmiarni pojawiały się w wesołym miasteczku, które powstało na wzór europejskich lunaparków. Były w nim diabelskie koło, zjeżdżalnia wodna, kolejka górska, wioska murzyńska i różnego rodzaju karuzele. Po zakończeniu wystawy teren wesołego miasteczka... "opanowali" bezdomni. Do budowy obiektów wykorzystywanych podczas PeWuKi zużyto między innymi 10 milionów cegieł, 200 wagonów cementu, 20 wagonów żelaza, 8000 metrów sześciennych drzewa. Przygotowania trwały prawie trzy lata.

Dziś, w 90. rocznicę otwarcia wystawy, Międzynarodowe Targi Poznańskie przypominają, jak ważnym wydarzeniem była w historii naszego miasta. Grupa MTP chce uczcić okrągłą rocznicę i organizuje kilka wydarzeń z tej okazji. To m.in. zwiedzanie śladami PeWuKi (najbliższa wycieczka odbędzie się 6 czerwca, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń wysłanych na adres [email protected]). Odbędzie się też gra miejska "Wejściówka na PeWuKę" po terenie MTP, w trakcie której uczestnicy będą odwiedzać lokalizacje związane z dawną wystawą. Najbliższa gra odbędzie się już 18 maja o 19.00, a więc w Noc Muzeów. Dla chętnych dostępna też będzie mapa "Śladami PeWuKi" - do samodzielnego zwiedzania Poznania.

Jesienią odbędzie się wielka wystawa poświęcona PeWuCe. - Wystawa będzie pokazywać przede wszystkim modernizacyjny rys PeWuKi: swego rodzaju skok w nowoczesność dokonany w jednym z najbardziej cywilizacyjnie zaawansowanych miast ówczesnej Polski. Atrakcyjnym dla widza lejtmotywem będzie tu architektura modernistycznych pawilonów PeWuKi, awangardowych i nowoczesnych, lecz - tymczasowych. Najlepsze z nich zostaną przybliżone za pomocą makiet, a jeden - w formie częściowej rekonstrukcji - jako główny element wystawy. Planowana jest także ogólna makieta lub interaktywna mapa pokazująca tereny PeWuKi - by uzmysłowić skalę przedsięwzięcia sięgającego dzisiejszego Parku Kasprowicza - zapowiada Grupa MTP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro