Reklama
Reklama

Arcybiskup Gądecki: przebudzony duch chrześcijanina nie może stać w miejscu, domaga się rozwoju

fot. PAP/Piotr Nowak

Podczas Wigilii Paschalnej w katedrze homilię wygłosił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański najpierw skupił się na wątkach dotyczących zmartwychwstania Chrystusa. Mówił m.in. o relacjach osób, które spotkały się ze zmartwychwstałym Zbawicielem czy relacjach o jego pustym grobie.
Arcybiskup Gądecki wskazywał m.in. na odbicie wizerunku Jezusa na Całunie Turyńskim. - Wizerunek Ukrzyżowanego na Całunie jest anatomicznie perfekcyjny, są tam widoczne rany spowodowane biczowaniem, koronowaniem cierniem, niesieniem krzyża itd. Współczesna nauka nie jest w stanie odtworzyć tego typu odbicia. Badania naukowe mówią, że obraz na Całunie powstał na skutek wybuchu nieznanej energii od wewnątrz, co spowodowało "przypalenie" powierzchni włókien. Eksperci medycyny sądowej - opierając się na znajomości procesu krzepnięcia krwi - twierdzą, że ciało Jezusa zostało zawinięte w Całun po dwóch i pół godzinach od śmierci i pozostało w nim nie dłużej niż 36 godzin, gdyż nie pozostawiło żadnych śladów pośmiertnego rozkładu - mówił duchowny.
W drugiej części homilii arcybiskup Gądecki prowadziła rozważania dotyczące zmartwychwstania ciała oraz ducha. Tradycyjnie podczas Wielkiej Nocy wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

- Przebudzony duch chrześcijanina - po otrzymaniu Chrztu świętego - nie może stać w miejscu, on domaga się ciągłego rozwoju - przypominał metropolita poznański.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Groźna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali około 200 zgłoszeń
33℃
18℃
Poziom opadów:
12.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
16.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro